ՌԴ–ում ձերբակալել են քաղաքի բնակիչների հեծանիվները գողացող անչափահաս աղջիկների
Ուշագրավ դեպք է տեղի ունեցել ՌԴ Տվեր քաղաքում: «Вести.ru»-ի փոխանցմամբ` ոստիկանության աշխատողներին հաջողվել է ձերբակալել 12 և 13 տարեկան աղջիկների, որոնց կասկածում են քաղաքի բնակիչների հեծանիվները գողանալու մեջ։ Նշվում է, որ գողությունից հետո աղջիկները սկզբից իրենք էին վարում հեծանիվը, իսկ հետո վաճառում բարեկամներին:
Գողերի հաշվին առնվազն 5 հեծանիվ կա:
Իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում աղջիկները հայտնվել են այն բանից հետո, երբ ոստիկանություն է դիմել միանգամից մի քանի հոգի, և հայտնել հեծանվի գողության մասին:
Հետախուզական գործողությունների արդյունքում ոստիկանության աշխատակիցները ձերբակալել են հանցագործություն կատարած 12 և 13-ամյա աղջիկներին։ Նշվում է, սակայն, որ ՌԴ քրեական օրենսդրության 158՝ «Գողություն» հոդվածով պատասխանատվության ենթարկել աղջիկներին հնարավոր չէ, քանի որ նրանք տարիքով փոքր են: Փոխարենը՝ երեխաների ծնողները ստիպված կլինեն վարչական տուգանք վճարել:

В Твери задержали двух несовершеннолетних серийных похитительниц велосипедов
Примечательный случай произошел в российском городе Тверь. Как сообщает «Vesti.ru» со ссылкой на местных правоохранителей, были задержаны девочки 12 и 13 лет, которые похищали велосипеды из подъездов и дворов. Сначала они катались на них сами, а потом передавали велосипеды родственникам.
На счету воровок как минимум пять велосипедов.
В поле зрения правоохранителей девочки попали после того, как в полицию поступило сразу несколько заявлений о краже велосипедов.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий сотрудники полиции задержали двух злоумышленниц. Однако привлечь девочек к ответственности по статье «Кража» не получится, так как они еще не достигли соответствующего возраста. Школьниц поставили на профилактический учет в полиции, а их родителей привлекут к административной ответственности.