Այսօր Բեռլինի պատի անկման 20–ամյակն է
Նոյեմբերի 9-ին Գերմանիայում նշվում է Բեռլինի պատի անկման 20-ամյակը։ 1989թ. նոյեմբերի 9-ին, ժ.19:34, ԳԴՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գյունտեր Շաբովսկին ուղիղ եթերում հայտարարեց, որ հաջորդ օրվանից ԳԴՀ բնակիչները կարող են անարգել արտոնագիր ստանալ՝ Արևմտյան Բեռլին և Գերմանիայի Ֆեդերատիվ Հանրապետություն այցելելու համար, սակայն չսպասելով այդ օրվան՝ հարյուր հազարավոր մարդիկ երեկոյան ուղղվում են դեպի սահման։ Սահմանապահները նախ փորձում են հետ մղել ամբոխին, սակայն հետո ստիպված են լինում բացել սահմանը։ Արևելյան Գերմանիայի բնակիչնեչը սկսում են անցնել Արևմտյան Գերմանիա: Հաջորդ 3 օրվա ընթացքում արևմտյան կողմ է անցնում 3մլն մարդ:
Տոնին մասնակցելու համար Բեռլին են ժամանել նախկին ԽՍՀՄ նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը, ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջորջ Բուշ ավագը և Գերմանիայի նախկին կանցլեր Հելմութ Քոլը:
Բեռլինի պատը, որը «սառը պատերազմի» ամենանշանավոր խորհրդանիշն էր, կառուցվել էր 1961թ. օգոստոսի 13-ին Վարշավյան պայմանագրի երկրների կոմունիստական և աշխատավորական կուսակցությունների քարտուղարների առաջարկով: Արևմտյան Բեռլին այցելելու համար Գերմանիայի Դեմոկրատական հանրապետության քաղաքացիներից հատուկ թույլտվություն էր պահանջվում: Ազատ անցման իրավունք ունեին միայն թոշակառուները: Տարբեր տվյալներով, Բեռլինյան պատն անցնելու փորձի ժամանակ զոհվել է 125-1245 մարդ, եղել են հարյուրավոր վիրավորներ, ավելի քան 75000 մարդ ձերբակալվել է: ԳԴՀ քրեական օրենսդրության համաձայն՝ պատից այն կողմ անցնելը համարվում էր փախուստ, որի համար սպառնում էր ութ տարվա ազատազրկում: Առավել վտանգավոր էր փախուստին օգնողների վիճակը. նրանց ցմահ բանտարկություն էր սպասվում: ԳԴՀ Պետական անվտանգության նախարարության արխիվներում պահպանված փաստաթղթերը վկայում են, որ իշխանությունները հրամայել են ոչնչացնել փախուստի դիմող բոլորին անխտիր՝ ներառյալ երեխաներին:
1989 թվականի նոյեմբերի 28-ին Գերմանիայի կանցլեր Հելմութ Քոլը 10 կետից բաղկացած վերամիավորման ծրագիր է մշակում։ Դեկտեմբերի 8-ին Եվրախորհրդի ղեկավարները հանդիպում են Ստրասբուրգում և համաձայնում սատարել Գերմանիայի միավորմանը՝ չնայած այդ հեռանկարին ընդդիմանալու ֆրանս-բրիտանական նախաձեռնությունն առաջ մղելու Մարգարեթ Թետչերի ջանքերին: 1990թ. մայիսի 18-ին գերմանական երկու պետությունները ստորագրում են պայմանագիր՝ քաղաքական, դրամական, տնտեսական և սոցիալական միավորման մասին, որն ուժի մեջ է մտնում հուլիսի 1-ին: 1990-ի հոկտեմբերի 3-ին Գերմանիան պաշտոնապես վերամիավորվում է: Այդ օրը դարձել է միավորված Գերմանիայի պաշտոնական տոն։

Сегодня 20-ая годовщина падения Берлинской стены
9-го ноября в Германии отмечается 20-ая годовщина падения Берлинской стены. 9-го ноября 1989-го года в 19:34 представитель правительства ГДР Гюнтер Шабовский заявил в прямом эфире, что со следующего дня жители ГДР беспрепятственно могут получить визу на посещение Западного Берлина и ФРГ. Однако, не дожидаясь этого дня, сотни тысяч людей вечером направились к границе. Пограничники сначала пытались оттеснить толпу, однако они были вынуждены открыть границу. Жители Восточной Германии начинают переходить в Западную Германию. В течение следующих трех дней на западную сторону переходит около 3-х  млн. людей.
Для участия в празднике в Берлин прибыли бывший президент СССР Михаил Горбачев, бывший президент США Джордж Буш, старший и бывший канцлер Германии Гельмут Коль.
Берлинская стена, которая является самым знаменательным символом «холодной войны», была построена 13 августа 1961-ого года по предложению секретарей коммунистических партий и партий трудящихся стран Варшавского договора. Для посещения Западного Берлина от трудящихся Германской Демократической Республики требовалось особое разрешение. Право на свободный въезд имели лишь пенсионеры. По разным данным, во время попытки пересечения стены погибло 125-1245 человек, были сотни раненных, более 7500 было арестовано. Согласно уголовному законодательству ГДР перейти на ту сторону стены означало побег, из-за чего угрожало лишение свободы на восемь лет.  Более опасным было положение тех, кто помогал в побеге, их ожидало пожизненное заключение.   Документы, сохранившиеся в архивах Министерства государственной безопасности ГДР, свидетельствуют о том, власти приказали уничтожить всех тех, которые прибегнут к попытке бегства, включая детей.
28 ноября 1989 года канцлер Германии Гельмут Коль разрабатывает программу воссоединения, составленную из 10 пунктов. 8 декабря руководители Евросовета встречаются в Страсбурге и соглашаются поддержать воссоединение Германии, несмотря на  усилия Маргарет Тетчер воспрепятствовать этой перспективе и продвинуть французско-британскую инициативу. 18 мая 1990-ого года два государства подписывают договор о политическом, денежном, экономическом и социальном объединении, который вступает в силу 1 июля. 3 октября 1990-ого года Германия официально воссоединяется. Этот день стал официальным праздником объединенной Германии.