«Toshiba»–ի շուրջ ծագած սկանդալը նոր թափ է հավաքում
Աշխարհահռչակ «Toshiba» ընկերության ֆինանսական հաշվետվությունների հետ կապված սկանդալը նոր թափ է հավաքում: «vestifinance»-ի փոխանցմամբ` պարզվել է, որ խախտումներն առկա են ոչ միայն ենթակառուցվածքային նախագծերի շրջանակներում, այլ նաև կիսահաղորդչային ապրանքների արտադրության և համակարգիչների ոլորտում:
Այսինքն, սխալները ֆինանսական հաշվետվություններում կատարվել են ընկերության գրեթե բոլոր բիզնես մասնաճյուղերում:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ անհամապատասխանությունները հայտնաբերվել են «Toshiba»-ի 3՝ էներգետիկ համակարգերի վրա մասնագիտացված, սոցիալական ենթակառուցվածքի լուծումների և կոմունալ ծառայությունների մասնաճյուղերի հաշվետվություններում:
Որոշ ենթակառուցվածքային նախագծերի արժեքի գնահատման հարցում թույլ տված անճշտությունների պատճառով «Toshiba»-ն հայտարարել է 2011-2013թթ. օպերացիոն եկամուտի տվյալների վերանայման մասին: Սպասվում էր, որ ցուցանիշը նվազելու է մոտ 404 մլն դոլարով: Այժմ էլ հայտնի է դարձել, որ ֆինանսական սկանդալը վերաբերում է նաև այլ մասնաճյուղերի, ինչը ստիպում է ընկերությանը ճշգրտում կատարել մինչև 444 մլն դոլարի համար:
Նշվում է, որ այժմ անկախ տնտեսական հանձնաժողովն ուսումնասիրում է ֆինանսական հաշվետվությունները կազմելու ընթացքում «Toshiba»-ի թույլ տված սխալները:

Финансовый скандал в «Toshiba» набирает обороты
Масштаб громкого финансового скандала с финансовой отчетностью «Toshiba» расширяется, «Vestifinance.ru». Выяснилось, что нарушения затрагивают не только сферу инфраструктурных проектов компании, но и подразделения по выпуску полупроводниковой продукции, а также персональных компьютеров.
Иными словами, ошибки в бухгалтерской отчетности были допущены практически во всех ключевых бизнес-подразделениях «Toshiba», о чем сообщает издание «Nikkei» со ссылкой на источник, знакомый с делами японского вендора.
Ранее сообщалась, что несоответствия были обнаружены в финансовой отчетности трех подразделений корпорации, специализирующихся на энергетических системах, решениях для социальной инфраструктуры и коммунального хозяйства.
Из-за просчетов при оценке стоимости некоторых инфраструктурных проектов «Toshiba» объявила о пересмотре в худшую сторону данных об операционной прибыли за трехлетний период с 2011 по 2013 гг. Ожидалось, что показатель будет снижен примерно на 50 млрд иен (около $404 млн).
Теперь стало известно, что финансовый скандал коснулся и других подразделений, что вынуждает «Toshiba» сделать корректировку до 55 млрд иен ($444 млн). Не исключено, что это не окончательная цифра и сумма может увеличиться, считает источник.