«Պոբեդա»–ի ուղևորները 100 հազ դոլարի փրկարարական ժիլետներ են գողացել
«Газеты.Ru»-ի փոխանցմամբ՝ ռուսական «Աերոֆլոտ»-ի «Պոբեդա» դուստր ընկերության ուղևորները 2015թ. սկզբից ինքնաթիռներից 100 հազ դոլարի գույք են գողացել:
Այս մասին հայտնել է ավիաընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Կալմիկովը՝ նշելով, որ ուղևորները հիմնականում գողանում են փրկարարական բաճկոնները և ուղևորների փրկարարական սխեմաները:
Ավիաընկերությունը նաև լրացուցիչ ծախսեր է անում գույքի վնասման պատճառով: Օրինակ՝ ուղևորները վնասում են նստատեղերը՝ դրանց ու սեղանների վրա թողնելով իրենց մաստակները:
«Որպեսզի պոկենք մեկ մաստակը և սարքավորումները նորմալ վիճակի բերենք, ավիաընկերությունը ստիպված է որոշ դեպքերում մինչև 100 հազ ռուբլի ծախսել», - բողոքել է Կալմիկովը` նշելով, որ ընկերությունը պատրաստվում է մրցույթ կազմակերպել հատուկ համրող «RFID» տարբերանշաններ գնելու համար, որպեսզի հնարավոր լինի դրանք փակցնել ինքնաթիռի գույքին և այդկերպ նվազեցնել գողությունների թիվը:

Пассажиры «Победы» украли спасательны жилеты на $100 тыс.
Пассажиры «дочки» «Аэрофлота» лоукостера «Победа» с начала года украли с самолетов имущество на $100 тыс. Об этом рассказал генеральный директор «Победы» Андрей Калмыков, передает «Gazeta.ru».
По его словам, пассажиры выносят из салонов самолетов спасательные жилеты и схемы спасения пассажиров. Дополнительные издержки компания несет от порчи имущества: пассажиры ломают сиденья, оставляют жевательные резинки на столиках и креслах.
«Чтобы отодрать одну жвачку и привести в нормальное состояние оборудование, авиакомпании приходится тратить порой до 100 тыс. руб.», – рассказал Калмыков.
Он отметил, что компания намерена объявить тендер на закупку специальных считывающих меток (RFID-метки), которые можно поместить на предметы интерьера самолета, чтобы снизить кражи.