Օբամա. «Մոսկվայի կողմից Ասադին աջակցելը «դատապարտված է»»
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ՌԴ ռազմական ներկայության մեծացումը Սիրիայում ինդիկատորն է այն բանի, որ Սիրիայի ղեկավար Բաշար Ասադն անհանգստանում է և խնդրում ռուսական կողմի օգնությունը։ Այս մասին գրում է «Reuters»–ը։
Օբաման նշել է, որ Մոսկվայի կողմից Ասադին աջակցելը «դատապարտված է անհաջողության»։
«Գազետա»–ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ պետդեպի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ գերատեսչությունը ողջունում է ՌԴ «կառուղոցական դերը» Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում։ Սակայն նա ընդգծել է, որ Մոսկվան չպետք է փորձի ամրապնդել նախագահ Ասադի ռազմական ուժերը։
«Մենք ողջունում ենք ՌԴ կառուցողական դերը ԻՊ դեմ պայքարում... բայց դա չի կարող միաժամանակ Ասադին աջակցելու շարունակությունը լինել»,–ասել է Քիրբին։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Օբաման դժգոհ է պետդեպի՝ Սիրիա թռչող ՌԴ ինքնաթիռների ուղին արգելափակելու փորձից։

Обама: «Поддержка Асада Москвой обречена на провал»
Президент США Барак Обама заявил, что увеличение военного присутствия России в Сирии является индикатором того, что глава Сирии Башар Асад беспокоится и просит российскую сторону о помощи, передает «Gazeta.ru».
Обама отметил, что поддержка Асада с российской стороны «обречена на провал».
Представитель Госдепартамента США Джон Кирби заявил, что ведомство приветствует «конструктивную роль» России в борьбе с террористической группировкой «Исламское государство» в Сирии. Он также добавил, что Москва не должна делать каких-либо попыток укрепить военные силы президента Башара Асада.
«Мы приветствуем конструктивную роль России в борьбе с ИГ, но это не может быть одновременно продолжением поддержки Асада», – сказал Кирби.