Պետդեպ. «ՌԴ հետ համագործակցությունը հնարավոր է, եթե նա կենտրոնանա ԻՊ դեմ պայքարի վրա»
ԱՄՆ իշխանությունները հավանական են համարում ամերիկյան և ռուսական զինված ուժերի միջև երկխոսությունն այն դեպքում, եթե ՌԴ–ն Սիրիայի տարածքում զբաղվի միայն «Իսլամական պետության» դեմ պայքարով։ Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, ասել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մարկ Թոները։
Գերատեսչությունից նշել են՝ եթե ՌԴ–ն իսկապես մտադիր է կենտրոնանալ միայն ԻՊ դեմ պայքարի վրա, ապա համագործակցության հնարավորություն կա։
Թոներն ընդգծել է՝ սիրիական հակամարտության հարցով երկխոսությունը երկու երկրների միջև չափազանց կարևոր է խնդրի ամբողջական լուծման տեսանկյունից։
Ավելի վաղ ՄԱԿ–ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինն ԻՊ դեմ պայքարող միջազգային կոալիցիան անվանել էր «թերարժեք»։

Госдеп: «Сотрудничество с Россией возможно, если она сфокусируется на борьбе с ИГ»
Власти США допускают возможность диалога между американскими и российскими вооруженными силами в том случае, если Россия планирует заниматься только борьбой с группировкой «Исламское государство» на территории Сирии, заявил представитель Госдепартамента Марк Тонер, передает ТАСС.
«Госсекретарь также отметил, что если Россия действительно намерена сфокусироваться только на ИГ, то тогда есть возможность для сотрудничества», – сказал он.
Тонер также подчеркнул, что сам диалог между двумя странами относительно вопроса сирийского кризиса является «критически важным элементом» для решения всей проблемы.
Ранее постпред России при ООН Виталий Чуркин назвал «ущербной» нынешнюю международную коалицию по борьбе с ИГ.