Ղրիմը փակ է ուկրաինական բեռնատարների համար
Ուկրաինայից Ղրիմ բեռնափոխադրումն ամբողջությամբ դադարեցվել է. սահմանային երեք անցակետն էլ փակ է բեռնատար մեքենաների համար։ Այս մասին գրում է «Униан»–ը։
Նշվում է, որ ղրիմցի թաթարների առաջնորդ Ռեֆաթ Չուբարովը մեջլիսի ներկայացուցիչների, Ուկրաինայի ՆԳՆ վարչության և Խերսոնյան շրջանի ղեկավարների հետ այցելել է սահմանային երեք անցակետ՝ պատգամավորներ Իգոր Լուցենկոյի և Վլադիմիր Պարասյուկի ուղեկցությամբ։
Ակտիվիստները բեռնատարների վարորդներին խորհուրդ են տվել հետ դառնալ սահմանային անցակետերից։
Ուկրաինայի պետական սահմանային ծառայության աշխատակիցները պնդում են, որ օրինական հիմնավորում չկա տրանսպորտային միջոցների մուտքը Ղրիմ արգելափակելու համար։ Սահմանապահները, սակայն, ակտիվիստների գործողությունները չեն խոչընդոտում։
Նշվում է, որ ղրիմցի թաթարների ներկայացուցիչներն արգելափակել են սահմանային անցակետերը՝ խոչընդոտելու ուկրաինական արտադրանքի մուտքը Ղրիմ՝ ՌԴ–ի նկատմամբ ճնշում գործադրելու նպատակով։ Նրանք բետոնե պատնեշներ են կառուցել Ղրիմ տանող մայրուղում։ Ակցիային խոստացել են աջակցել «Աջ սեկտորի» զինյալները։
Նշենք, որ 2014թ. նոյեմբերին ՌԴ–ն «Աջ սեկտորը» համարեց ծայրահեղական կազմակերպություն և արգելեց նրա գործունեությունը ՌԴ տարածքում։

Граница с Крымом полностью закрыта для грузовиков с украинской стороны
Движение грузового транспорта с Украины в Крым полностью прекращено, все три пункта пропуска закрыты для проезда фур, сообщает «Униан».
Как отмечается, лидер крымских татар Рефат Чубаров вместе с представителями меджлиса, а также руководством УМВД Украины в Херсонской области посетили все три пункта в сопровождении депутатов Игоря Луценко и Владимира Парасюка.
Активисты общаются с водителями, которые ждут в очередях возможности проехать в Крым, и пытаются убедить их уехать с пропускных пунктов.
Отмечается, что сотрудники Госпогранслужбы Украины утверждают, что у них нет законных оснований не пускать транспорт в Крым. При этом действиям активистов, блокирующих КВПП, пограничники не препятствуют.
Ранее сообщалось, что движение грузового транспорта с Украины в Крым прекращено на двух КПП из трех.
Представители крымских татар блокировали пропускные пункты на въезде в Крым со стороны Украины, чтобы помешать попаданию украинской продукции в республику с целью давления на Россию. Акцию пообещали поддержать бойцы «Правого сектора».