Էրդողանը կեղծ դիպլոմով է նախագահ դարձել
Թուրքիայի «Ժողովրդի փրկություն» (HKP) կուսակցությունը դիմել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ պահանջելով նախագահի պաշտոնից հեռացնել Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, քանի որ նրա դիպլոմը կեղծ է։
«ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ»–ը հայտնում է, որ Թուրքական «Haber3» կայքի փոխանցմամբ՝ HKP-ն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից պահանջել է Թուրքիայի նախագահի պաշտոնից հեռացնել Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, քանի որ արդեն 2 ապացույց կա, որ նա չունի նախագահ լինելու համար անհրաժեշտ 4-ամյա բարձրագույն կրթություն, իսկ նրա դիպլոմը կեղծ է։
Պահանջի հիմք են հանդիսացել հետազոտող Էրգյուն Փոյրազի ուսումնասիրություններն ու Էրդողանի դիպլոմի միջուկի հրապարակումը, որը տարբերվել է այն դիպլոմից, որն ավելի վաղ պաշտոնապես հրապարակվել էր։ Էրգյուն Փոյրազը պնդել է, որ 2 դիպլոմն էլ կեղծ է, եւ պետք է դադարեցվի Էրդողանի պաշտոնավորումը որպես նախագահ։
Փոյրազը շեշտել է, որ այն տարիներին, թե, իբր, Էրդողանը սովորել է համալսարանում, իրականում աշխատել է Ստամբուլի տրանսպորտային վարչությունում լրիվ գրաֆիկով։

Эрдоган стал президентом по фальшивому диплому – СМИ
Партия «Спасение народа» обратилась в Центральную избирательную комиссию Турции с требованием снять с поста президента Реджепа Эрдогана, поскольку у него фальшивый диплом, передает «News.am» со ссылкой на турецкий сайт «Haber3».
Отмечается, что партия «Спасение народа» выступила с этим требованием, поскольку есть уже два доказательства того, что он не имеет необходимого для президента 4-летнего высшего образования, а диплом его фальшивый.
Основанием для требования стали исследования Эргюна Пойраза и публикация приложения к диплому Эрдогана, который отличался от диплома, который ранее был публично обнародован. Эргюн Пойраз утверждает, что оба диплома фальшивы, и Эрдоган должен сложить с себя полномочия президента.
Он отмечает, что в годы, когда Эрдоган якобы учился в университете, в действительности он работал в транспортном управлении Стамбула, причем по полному графику. «Интересно видеть два разных диплома, выданных университетом одному человеку, которые при этом оба фальшивые», – заявил Пойраз.