ՌԴ–ն չի պահանջել ԱՄՆ–ից ազատել Սիրիայի օդային տարածքը
Կրեմլում «անկոռեկտ» են համարել այն տեղեկատվությունը, թե Ռուսաստանն, իբր, պահանջել է ԱՄՆ–ից ազատել Սիրիայի օդային տարածքը։
«Այդ ձևակերպումը միանգամայն անտեղի է։ Անշուշտ, խոսքն այստեղ պահանջների մասին չէ»,–«Ինտերֆաքս»–ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Քարտուղարն ընդգծել է, որ ԱՄՆ–ի և «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող կոալիցիայի այլ երկրների հետ տեղեկատվական փոխգործակցություն է իրականացվում։
Ինչպես հաղորդել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջոշ Էռնեստը, ամերիկյան ղեկավարությունը Ռուսաստանից դիմում չի ստացել Սիրիայում ծայրահեղականների դիրքերին հասցվող ավիահարվածները դադարեցնելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ԶԼՄ–ում տեղեկություններ էին տարածվել, որ ռուս պաշտոնատար անձինք պահանջել են ԱՄՆ–ից հեռացնել ամերիկյան ինքնաթիռները Սիրիայի օդային տարածքից։

Россия не требовала от США очистить небо над Сирией
В Кремле назвали некорректными сообщения о том, что Россия якобы потребовала от США очистить небо над Сирией, сообщает «Интерфакс».
«Эта формулировка абсолютно неуместная. Конечно, речь здесь не идет о требованиях», – заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
Песков подчеркнул, что с США и другими странами, которые имеют отношение к коалиционной борьбе с группировкой «Исламское государство», осуществляется информационное взаимодействие.
Как заявил представитель Белого дома Джош Эрнест, американское руководство не получало от России просьб о прекращении авиаударов США по экстремистам в Сирии.
Ранее СМИ сообщили, что российские официальные лица потребовали от США убрать американские самолеты из воздушного пространства Сирии.