Սիրիայի բանակը զանգվածային ցամաքային գործողություն կիրականացնի Համայում
Սիրիական բանակը պատրաստվում է զանգվածային հակաահաբեկչական գործողություն ծավալել Համա գավառի հարավում։ Այս մասին, «ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Համայի հարավային ծայրամասի զրահատանկային զորքերի հրամանատար Բասսամ Ահմադ Մայրուբը։
«Մոտ ժամանակներս մենք զանգվածային գործողություններ կսկսենք ընդդեմ ահաբեկչական խմբավորումների Համայի հարավում... Սիրիական բանակը ցամաքային հանձնարարություն կկատարի»,–ասել է նա՝ ընդգծելով, որ սիրիական զինվորականները հույս ունեն օդից աջակցություն ստանալ։
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հրամանատարության հիմնական խնդիրն է ապահովել Հոմսն ու Համան միացնող մայրուղու անտվանգությունը, որոնք գտնվում են կառավարական ուժերի վերահսկողության տակ։ Սակայն դրանց արանքում գտնվող բնակավայրերը հանդիսանում են ահաբեկչական խմբավորումների, այդ թվում՝ «Ջեբհաթ ան–Նուսրայի» և «Իսլամական պետության» սիրիական հիմնական հենակետերը։
Նշվում է, որ սիրիական բանակի հատուկ գործողության արդյունքում ոչնչացվել են «Ջեբհաթ ան–Նուսրայի» 3 դաշտային հրամանատար և 107 գրոհային։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ սիրիական բանակին օդային աջակցություն կտրամադրվի՝ բացառելով ցամաքային գործողությունները։

Сирийская армия планирует провести масштабную операцию в провинции Хама
Сирийская армия готовится к масштабной антитеррористической операции на юге провинции Хама, сообщил РИА «Новости» командир бронетанковой части, расположенной на южной окраине Хамы, Бассам Ахмад Майруб.
«В ближайшее время мы начнем масштабную операцию против террористических группировок на юге провинции Хама… Сирийская армия выполнит задачу на земле», – рассказал собеседник агентства. При этом он подчеркнул, что сирийские военные рассчитывают на поддержку с воздуха.
Одна из основных задач командования армии САР – обезопасить трассу, связывающую крупные сирийские города Хомс и Хаму.
Сами города на сегодняшний день полностью находятся под контролем правительственных войск. Однако поселения между ними считаются главным оплотом террористических группировок, включая «Джебхат ан-Нусра» и «Исламское государство» в этой части САР. Трасса регулярно обстраивается из минометов и вражескими снайперами.
Майруб отметил, что «террористы из разных группировок объединились для совместной борьбы с армией. Очень важно порвать между ними связь, чтобы они не смогли взаимодействовать».
Отметим, что сирийская армия в среду провела спецоперацию в поселениях на границе двух провинций, в результате которой было ликвидировано 3 полевых командира «Джебхат ан-Нусра» и 107 боевиков.