Ֆրանսիան հույս ունի, որ Դոնբասից սպառազինությունը կհեռացվի հոկտեմբերի 3–ից
Ֆրանսիան հույս ունի, որ Ուկրաինայի արևելքում ստեղծված ռազմաճակատի գծից 100 մմ տրամաչափից ցածր սպառազինությունը կսկսի հեռացվել այսօրվանից՝ հոկտեմբերի 3–ից։ Այս մասին, «Գազետա»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է այդ երկրի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Փարիզում կայացած ասուլիսին՝ ամփոփելով «նորմանդյան քառյակի» հանդիպման արդյունքները։
«Մենք քննարկել ենք Ուկրաինայի արևելքում անվտանգության խնդիրները՝ նկատի ունենալով, որ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կսկսեն իրագործվել հոկտեմբերի 3–ից»,–նշել է Օլանդը։
Ֆրանսիացի առաջնորդը հավելել է, որ մինսկյան համաձայնության իրագործումը նախատեսվածից շատ ժամանակ կխլի։
Ավելի վաղ ինքնահռչակ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության ՊՆ–ից հայտարարել էին, որ նոր հրաձգարաններ են ստեղծվում ռազմական տեխնիկան այնտեղ տեղափոխելու համար։

Франция рассчитывает на отвод вооружений в Донбассе с 3 октября
Франция рассчитывает, что отвод вооружений калибром менее 100 мм с линии фронта на востоке Украины начнется в субботу, 3 октября. Как передает «Gazeta.ru», об этом сообщил президент Франции Франсуа Олланд в ходе пресс-конференции по итогам встречи в «нормандском формате» в Париже.
«Мы обсудили проблемы безопасности на востоке Украины с тем, чтобы реализация достигнутого ранее соглашения об отводе легких вооружений началась завтра утром», – сказал он.
Олланд также сообщил, что реализация Минских соглашений займет больше времени, чем планировалось.
Ранее в Минобороны самопровозглашенной Донецкой народной республики сообщили о начале подготовки новых полигонов для отвода военной техники.