Քիշնևում ցուցարարները փակել էին դեպի խորհրդարան տանող ճանապարհները (տեսանյութ)
Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում բողոքի գործողությունները շարունակվում են։ Ցուցարարները փակել էին դեպի խորհրդարան տանող ճանապարհները՝ բաց չթողնելու նախկին վարչապետ, Լիբերալ-ժողովրդավարական կուսակցության առաջնորդ Վլադ Ֆիլատին:
«Մեր կուսակցության» առաջնորդ Ռենատ Ուսատիյը ցուցարարներին կոչ է արել ստուգել բոլոր մեքենաները, որպեսզի Ֆիլատը չկարողանա խորհրդարանից դուրս գալ և փախչել երկրից:
Ինչպես հայտնում է «РИА Новости»-ն, ոստիկանությունը շրջապատել էր խորհրդարանը և ուժեր կենտրոնացրել այնտեղ։
Խորհրդարանը քննարկել էր Ֆիլատին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը։ Նա կասկածվում է երկրի ֆինանսա-բանկային համակարգից միլիարդ դոլար դուրս գրելու մեջ:

Протестующие перекрыли выезды из парламента Молдавии (прямой эфир)
Протестующие перекрыли несколько перекрестков в центре столице Молдавии по периметру парламента, чтобы, как они заявляют, задержать экс-премьера, лидера Либерально-демократической партии Влада Филата. Об этом сообщает РИА «Новости».
Лидер «Нашей партии» Ренато Усатый призвал пикетчиков проверять все автомобили на выезде. По его мнению, Филат может покинуть парламент и бежать из страны.
«Мы не играем по правилам министра МВД. Пусть власти выполнят народные требования», – заявил Усатый.
Полиция окружила парламент по всему периметру, укрепила кордон. К зданию стянули дополнительные силы спецназа.
Ранее в четверг Генпрокурор страны Корнелиу Гурин направил парламенту запрос о снятии с Филата депутатской неприкосновенности. По его словам, у прокуроров достаточно информации, подтверждающей причастность Филата к делу о выводе миллиарда долларов из финансово-банковской системы страны.