Սթոլթենբերգը հավանություն է տվել ԱՄՆ զորքերն Աֆղանստանում թողնելու որոշմանը
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը հավանություն է տվել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի որոշմանը՝ 2016–ից հետո Աֆղանստանում թողնել ամերիկյան զորքերի մի մասը։ Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
«Ես ողջունում եմ նախագահ Օբամայի հայտարարությունը, որ ԱՄՆ–ը կպահպանի իր ռազմական ներկայությունն Աֆղանստանում ներկա մակարդակով 2016–ին, իսկ 2016–ից հետո էլ շոշափելի քանակակազմ կթողնի այնտեղ»,–ասել է Սթոլթենբերգը։
Գլխավոր քարտուղարի խոսքերով՝ նման որոշումը հնարավորություն կտա ապահովել ՆԱՏՕ–ի և նրա դաշնակիցների կանոնավոր ներկայությունը երկրում։

Генсек НАТО одобрил решение оставить войска США в Афганистане
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил о поддержке решения президента США Барака Обамы сохранить часть войск в Афганистане после 2016 года, передает «Интерфакс».
«Я приветствую сделанное президентом Обамой объявление о том, что США сохранят свое военное присутствие в Афганистане на нынешнем уровне в 2016 году и оставят там существенный контингент после 2016 года», – сказал он.
По словам генсека, данное решение позволит обеспечить стабильное присутствие НАТО и ее союзников в стране.
Ранее Обама заявил, что 9,8 тыс. солдат США будут присутствовать в Афганистане «большую часть» 2016 года.