ՌԴ ԱԳՆ–ն բացատրությունների է սպասում Նարիշկինի ինքնաթիռի դեպքի կապակցությամբ
ՌԴ ԱԳՆ–ն Բերնից և Փարիզից դիվանագիտական ճանապարհով բացատրությունների է սպասում Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինի ինքնաթիռի հետ տեղի ունեցած պատահարի կապակցությամբ։ Այս մասին «Россия 24»–ին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նախօրեին Շվեյցարիա մեկնող Նարիշկինի ինքնաթիռի օդաչուները կապ էին հաստատել Մոսկվայի հետ՝ հայտնելով Ֆրանսիայի ՌՕՈւ–ի կործանիչի հետ վտանգավոր մերձավորության մասին, այնուհետև պարզվել էր, որ դա շվեյցարական ինքնաթիռ է։
«Թե՛ ֆրանսիական և թե՛ շվեյցարական կողմի հետ մենք պետք է այդ թեման քննարկենք մինչև վերջ։ Մենք պետք է լսենք երկու կողմի բացատրությունները։ Պետք է հասկանանք՝ ինչ էր դա, ինչի համար է արվել»,–նշել է Զախարովան։
Ավելի վաղ ՌԴ–ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան–Մորիս Ռիփերը կանչվել էր ՌԴ ԱԳՆ՝ պատահարի կապակցությամբ բացատրություններ տալու։ Սակայն Ֆրանսիայի ՊՆ–ից հայտնել էին, որ ֆրանսիական որևէ ինքնաթիռ չի մասնակցել պատահարին։ Քիչ ուշ էլ Շվեյցարիան հաստատել է, որ շվեյցարական օդային տարածքում՝ Բիլ քաղաքի շրջանում, իր F/А-18 ռազմական ինքնաթիռն է մոտեցել ռուսական օդանավին ոստիկանական վերահսկողության սովորական գործողության շրջանակում։
Դեպքը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով 10:22–ին, Մոսկվայի ժամանակով՝ 11:22–ին։
Շվեյցարիայի անվտանգության և սպորտի դաշնային դեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Փիթեր Մինդերը բացատրել է, որ շվեյցարական ռազմական օդաչուի նպատակն ինքնաթիռի ճանաչումն է եղել։

МИД РФ ждет объяснений по инциденту с самолетом Нарышкина
Министерство иностранных дел России ждет от Берна и Парижа объяснений по дипломатическим каналам по инциденту с самолетом спикера Госдумы Сергея Нарышкина. Об этом в эфире программы «Мнение» на телеканале «Россия 24» заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«И с французской стороной, и со швейцарской мы эту тему должны довести до конца. Мы должны выслушать объяснения как французской, так и швейцарской стороны. Мы должны разобраться, что это было, для чего это делалось», – сказала Захарова.
В Москве получили информацию об инциденте от пилотов самолета Сергея Нарышкина. Первоначально сообщалось об опасном сближении с самолетом военно-воздушных сил Франции, затем выяснилось, что это был швейцарский самолет.
«Самолеты с главами парламентов других стран беспрепятственно пересекают воздушное пространство, когда речь идет об официальных заявках на подобные полеты», – отметила Мария Захарова.