Սլովենիայի վարչապետ. «Միգրացիոն ճգնաժամը կարող է արագ փլուզել ԵՄ–ն»
Եվրամիությանը փլուզում է սպառնում, եթե նրա անդամ–երկրները մոտակա օրերի կամ շաբաթների ընթացքում չլուծեն ներգաղթյալների խնդիրը։ Այս մասին հայտնել է Սլովենիայի վարչապետ Միրո Ցերարը Եվրահանձնաժողովի կողմից կազմակերպված հանդիպմանը, որին մասնակցում էին բալկանյան ուղու վրա տեղակայաված այն անդամ–երկրների առաջնորդները, որտեղով ներգաղթյալների մեծ հոսքեր են շարժվում դեպի ԵՄ։
Նրա խոսքերով՝ գագաթաժողովը պետ է օգնի շատ արագ գործողությունների ծրագիր կազմել, որը հնարավոր կլինի իրագործել մոտ ժամանակներս։
«Եթե մենք շտապ քայլեր չձեռնարկենք մոտակա օրերի կամ շաբաթների ընթացքում, ապա, կարծում եմ, Եվրամիությունն ու ամբողջ Եվրոպան կսկսեն փլուզվել»,–Ցերարի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ նովոստի»–ն։

Премьер Словении: «Миграционный кризис может привести к скорому развалу ЕС»
Европейскому Союзу грозит развал, если страны-члены в ближайшие дни или недели не решат проблему с мигрантами. Об этом заявил премьер-министр Словении Миро Церар перед организованной Еврокомиссией встречей лидеров стран, расположенных на балканском пути притока мигрантов в ЕС.
По его словам, саммит должен помочь выработать срочный план действий, который можно будет реализовать в ближайшее время, передает РИА «Новости».
«Если мы не предпримем срочные и конкретные действия в ближайшие дни и недели, я считаю, что Евросоюз и вся Европа начнет разваливаться», – сказал Церар.