Մոսկվայում 150 ներգաղթյալ է ձերբակալվել՝ ահաբեկիչների հետ կապ ունենալու կասկածանքով
Մոսկվայի արևմուտքում 150 ներգաղթյալ է ձերբակալվել, որոնց կասկածում են «Հիզբ ութ–Թահրիր» արգելված ծայրահեղական խմբավորման ահաբեկիչների հետ կապ ունենալու մեջ։
«LifeNews»–ի տեղեկացմամբ՝ կալանավորներից մեծ մասի մոտ ՌԴ–ում արգելված «Մահմեդականի ամրոցը» գիրքն են գտել և ծայրահեղականների դրոշի պատկերը։ Նշվում է, որ ներգաղթյալների մեծ մասն ապրում էր հանրակացարանում։
Հիշեցնենք՝ վերջերս էլ մոսկովյան ոստիկանությունը «Հիզբ ութ–Թահրիրի» (արաբերեն թարգմանվում է «Ազատագրման իսլամական կուսակցություն») 97 անդամի էր ձերբակալել։ Օպերատիվ տվյալներով՝ նրանք զբաղվում էին մահմեդականների հավաքագրմամբ, գրոհայինների համար դրամական միջոցների հավաքմամբ և ծայրահեղական գրականության տարածմամբ։

В Москве задержаны 150 мигрантов по подозрению в связях с боевиками
Накануне на западе Москвы были задержаны 150 мигрантов. Среди большого количества религиозной литературы у них нашли запрещенную в России книгу «Крепость мусульманина», а также изображение флага запрещенной в РФ организации «Хизбут-тахрир аль ислами». Об этом сообщает «Lifenews».
Основная часть мигрантов проживала в общежитии, а около 30 человек размещались в антисанитарных условиях в бытовках, сооружённых самостоятельно и из подручных материалов.
Напомним, что на днях московские полицейские разгромили ячейку террористической организации «Хизб ут-Тахрир». В результате масштабной спецоперации в отделения полиции доставлены почти сто человек. По оперативным данным, они занимались вербовкой сторонников среди мусульман, собирали пожертвования для боевиков, распространяли экстремистскую литературу.