Մեծ քաղաքականություն Սարկոզիի վերադարձն սկսվել է Մոսկվայից (տեսանյութ)
Ռուսաստանին մեկուսացնելու փորձերն անմիտ են, քանի որ համաշխարհային ամենաբարդ ճգնաժամերն առանց Մոսկվայի անհնար է լուծել։ Սիրիայում Արևմուտքն ու ՌԴ–ն պետք է միավորեն իրենց ջանքերը, իսկ Եվրոպային արդեն նոր Շենգեն է հարկավոր։ Նման հայտարարություններով է հանդես եկել մասնավոր այցով Մոսկվա ժամանած Ֆրանսիայի 6–րդ նախագահ Նիկոլա Սարկոզին, որը հանդիպել է Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական համալսարանի ուսանողների և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«vestiru»–ի փոխանցմամբ՝ նախագահները շփվել են «դու»–ով։ Պուտինը նշել է, որ աշխարհում նրանց նախորդ հանդիպումից հետո շատ բան է փոխվել։
«Այո, ինչպես իրավացիորեն նկատեցիք, շատ բան է փոխվել,–ասել է «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցության առաջնորդը,– բայց դուք գիտեք իմ խորին համոզումը՝ աշխարհն ունի Ռուսաստանի կաիրքը։ ՌԴ–ն և Եվրոպան դատապարտված են միասին աշխատել»։
Մեծ քաղաքականություն Սարկոզիի վերադարձը պատահական չի ընտրվել Մոսկվայից։ Ի հեճուկս Վաշինգտոնի և Բրյուսելի՝ Սարկոզին համոզված է, որ հարկավոր է շտապ հաշտվել Ռուսաստանի հետ։
«Մեր ճակատագրերը կապված են։ Ես երբեք չեմ դասվել նրանց շարքին, ովքեր զգուշանում են Ռուսաստանի՝ միջազգային թատերաբեմ վերադառնալուց»,–ասել է ֆրանսիացի գործիչը։
Մոսկվայում Սարկոզիի աղմկահարույց հայտարարություններն արդեն միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում են։
Այն մասին, որ Ֆրանսիան կորցնում է իր հատուկ դերը ԵՄ–ում՝ բոլոր գործողությունները համաձայնեցնելով ԱՄՆ–ի հետ, գրել է «Le Monde»–ը։ Այդ միտքը Սարկոզին հայտնել էր նաև 2015թ. փետրվարին։
«Ռուսաստանի և Եվրոպայի պառակտումը ողբերգություն է։ Միգուցե ամերիկացիները երազում են այդ մասին, բայց դա իրենց խնդիրն է։ Ամերիկացիների շահերը չեն համընկնում ՌԴ և Եվրոպայի շահերի հետ։ Մենք չենք ցանկանում մեր հարաբերությունները սառեցնել Մոսկվայի հետ»,– շեշտել է Սարկոզին։
Ըստ Ֆրանսիայի նախկին առաջնորդի՝ հենց Մոսկվայի հետ է պետք երկխոսել Սիրիայի հարցով։
«Այսպես այլևս շարունակվել չի կարող։ Մենք չպետք է Սիրիայում գործենք երկու զուգահեռ կոալիցիաներով։ Հարկավոր է միավորել դրանք։ Դա ԻԼԻՊ–ի բարբարոսների դեմ ռազմական հաղթանակ տանելու միակ պայմանն է։ Մենք քաղաքական որոշումներ չենք գտնի, քանի դեռ միջազգային կոալիցիան երկխոսություն չի սկսել ՌԴ հետ, որը Սիրիայի ներսում կարևորագույն դեր է խաղում»,–հավելել է Սարկոզին։
Անդրադառնալով Ուկրաինայի հարավ–արևելքում տիրող իրավիճակին՝ Սարկոզին նշել, է որ հարկավոր է արդեն չեղարկել ՌԴ դեմ կիրառվող պատժամիջոցները՝ նշելով, որ երկրների տնտեսությունները փոխկապակցված են։ Սարկոզին նաև վաղուց կոչ է անում Ղրիմը ՌԴ մաս ճանաչել։
Ելիսեյան պալատ վերադառնալու իր ծրագրերի մասին Սարկոզին լռել է։
Ֆրանսիայի նախկին և, միգուցե, նաև հաջորդ նախագահը հաճույքով կեցվածք է ընդունել լուսանկարիչների համար՝ կրկին ու կրկին ասելով. «Ուրախ եմ Ռուսաստան վերադառնալով»։

Возвращение в большую политику Саркози начал с Москвы (видео)
Попытки изолировать Россию бессмысленны, поскольку тяжелейшие мировые кризисы без Москвы не решить. В Сирии Запад и Россия должны объединить усилия, с Асадом надо вести переговоры, а Европе давно нужен новый Шенген. Подобные заявления сделал экс-президент Франции Николя Саркози в ходе своего частного визита в Москву, где встретился с президентом РФ Владимиром Путиным и пообщался со студентами МГИМО.
Как передает «Vesti.ru», президенты общались на «ты». Путин отметил, что в мире с момента их прошлой встречи очень многое поменялось. Изменения эти отнюдь не в лучшую сторону.
«Как вы верно заметили, многое произошло. Но вы знаете, мое глубокое убеждение, мир нуждается в России. И Россия и Европа обречены работать вместе», – заявил лидер партии «Союз за народное движение» Саркози.
Как отмечает издание, свой новый путь в большую политику Саркози выбрал через Москву неслучайно. Вопреки позиции Вашингтона и Брюсселя, он уверен, что нужно срочно мириться с Россией.
«Наши судьбы связаны друг с другом, я никогда не принадлежал к числу тех, кто опасался возвращения России на международную сцену», – сказал французский политик.
Громкие заявления Саркози в Москве уже оказались в центре внимания международной прессы.
О том, что Франция теряет свою особую роль в ЕС, согласуя все действия с США, сегодня пишет «Le Monde. Экс-президент озвучил эту позицию еще в феврале 2015 года.
«Разрыв между Россией и Европой – это трагедия. Может быть американцы, конечно, и мечтают об этом. Но это их проблемы. Интересы американцев не совпадают с интересами России и Европы. Мы не хотим охлаждения отношений с Москвой», – подчеркнул Саркози.
Именно с Москвой, считает бывший французский лидер, нужно вести диалог по Сирии.
«Дальше так продолжаться не может, мы не должны действовать в Сирии двумя параллельными коалициями. Необходимо объединить коалиции. Это единственное условие возможной военной победы над варварами из ИГ. Мы не найдем политического решения, пока международная коалиция не вступит в диалог с Россией, которая играет внутри Сирии важнейшую роль», – добавил Саркози.
Изолировать Россию ни в политике, ни тем более в экономике, говорит Саркози, невозможно. Рассуждая
Касаясь ситуации на юго-востоке Украины, он отметил, что уже пора отменять санкции в отношении России. Саркози призывает признать Крым российским уже давно.