Ասադ. «Սիրիան պատրաստ է համագործակցել Արևմուտքի հետ, եթե վերջինը լրջորեն է տրամադրված ԻՊ դեմ»
Դամասկոսը պատրաստ է համագործակցել արևմտյան ցանկացած ներկայացուցչի հետ, որը լրջորեն է տրամադրված Սիրիայի ահաբեկչության դեմ պայքարում։ Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, «The Sunday Times»–ի հետ հարցազրույցում ասել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը։
«Եթե նրանք իսկապես լրջորեն են տրամադրված ահաբեկիչների դեմ պայքարում, մենք պատրաստ ենք համագործակցության և քաղաքական փոխգործակցության ցանկացած երկրի կամ կառավարության հետ։ Ծայրահեղականների դեմ պայքարում մենք ոչ թե արմատական, այլ պրագմատիկ դիրքորոշում ունենք»,–ասել է Ասադը։
Սիրիացի առաջնորդի խոսքերով՝ Եվրոպայի առանձին երկրներ Սիրիայի ահաբեկիչների «ինկուբատորներ» են դարձել։ Այդ երկրների կառավարություններին Ասադը կոչ է արել ավելի ակտիվ խոչընդոտել բնակչության արմատականացման գործընթացին։

Асад: «Сирия готова сотрудничать с Западом, если он серьёзно настроен на борьбу с ИГ»
Дамаск готов сотрудничать с любым западным правительством, которое «серьёзно настроено» на борьбу с терроризмом в Сирии. Как передает ТАСС, об этом в интервью изданию «The Sunday Times» сообщил президент страны Башар Асад.
«Если они на самом деле будут серьёзно настроены на борьбу с терроризмом, мы готовы к сотрудничеству и политическому взаимодействию с любой страной или правительством. В ситуации с борьбой против экстремистов мы настроены не радикально, а прагматически», – сказал президент Сирии.
По мнению Асада, отдельные страны Европы стали «инкубаторами террористов для Сирии». Он призвал правительства этих государств более активно препятствовать радикализации населения.