Դամասկոսը մեղադրել է Թուրքիային Իրաքի ինքնիշխանությունը խախտելու համար
Սիրիան քննադատել է թուրք զիվորականների ներխուժումն Իրաք՝ անվանելով դա ինքնիշխանության խախտում։ Երկրի ԱԳՆ–ից հայտնել են, որ այդկերպ դրսևորվել է թուրքական կառավարության ապակառուցողական դիրքորոշումը։ Իր հերթին Անկարային բողոքի նոտա է հղել Իրաքը։ Բաղդադը սպառնացել էր ռազմական պատասխան տալ Թուրքիայի ներխուժմանը։
«Վեստիի» փոխանցմամբ՝ Իրաքի ԱԳՆ–ն կանչել է թուրք դեսպանին և պահանջել անհապաղ հեռացնել թուրք զինվորականներին իրաքյան տարածքից՝ կատարվածը որակելով «թշնամական գործողություն»։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Թուրքիան ավելի քան հազար զինծառայողից բաղկացած գումարտակ է մտցրել իրաքյան Մոսուլի շրջան։ Թուրքական պաշտոնական ներկայացուցիչները հայտարարել էին, թե այդկերպ երկրի իշխանություններն ուզում էին իրաքյան քրդերի աշխարհազոր պատրաստել՝ «Իսլամական պետութան» դեմ կռվելու նպատակով։

Дамаск обвинил Анкару в нарушении иракского суверенитета
Сирия осудила ввод турецких военных на территорию Ирака, назвав его нарушением суверенитета. В МИД страны отмечают, что это – деструктивная роль турецкого правительства. Ирак, в свою очередь, заявил Анкаре официальный протест.
Как сообщает «Вести», МИД Ирака вызвал турецкого посла, потребовал незамедлительного вывода турецких военных и назвав произошедшее «враждебным актом».
Ранее Турция ввела батальон своих военнослужащих в район иракского города Мосул. Таким образом власти страны хотели подготовить ополчение иракских курдов, воюющих против «Исламского государства», передает «Интерфакс».