Ստամբուլը վերածվում է ահաբեկիչների պատրաստության կենտրոնի (տեսանյութ)
Թուրքիայի ժամանակակից իշխանությունը ձգտում է վերականգնել երբեմնի Օսմանյան կայսրությունը։ Այդ նպատակով վերջին տարիներին երկրում շատ բան է փոխվել՝ թե՛ ներքին քաղակականությունը և թե՛ արտաքին։ Այս մասին ասել է Ստամբուլի համալսարանի պրոֆեսոր Հաքա Գյունեշը։
Ինչպես նշում է «vesti.ru»–ն, Էրդողանն ուզում է ժողովրդի հայր ներկայանալ, բայց նա, ավելի շուտ, շրջված Աթաթուրքն է, որն ուզում էր աշխարհիկ դարձնել Թուրքիան։
Երկրում իր իսլամականացմամբ անմիջապես աչքի է զարնում Ֆաթիհի շրջանը. կանանց մեծ մասն այստեղ հիջաբով է, տղամարդիկ՝ մորուքներով, գրառումներն՝ արաբերեն, նորաձև խանութների ցուցափեղկերում՝ մուգ գույնի երկար հագուստներ։
Նման շրջաններ քաղաքում շատ կան՝ Դուզդժե, Ադապազարի, Օմերլի, որոնք վերածվում են հավաքատեղիների և ջիհադականների պատրաստման կենտրոնների։
Ստորև ներկայացված տեսանյութում պատկերված է ԻՊ մասնաճյուղի կողմից աղոթքի անցկացումն Օմարլիում։
Ահաբեկիչների համար նախատեսված ճամբարների հարցով քանիցս խորհրդարանը դիմել է Էրդողանին, սակայն նման հարցերը «ժողովրդավարական հանրապետությունում» ընդունված չէ քննարկել։
«Մենք մեկ անգամ չէ, որ առաջարկել ենք Էրդողանին ուժեղացնել անվտանգությունը Սիրիայի հետ սահմանին։ Տարբեր երկրներից ավելի քան 10 հազ մարդ այդ խմբավորմանն է միացել՝ անցնելով Թուրքիայի սահմանից։ Մեզ հայտնի է նավթի մասին, որը երկիր է գալիս Սիրիայից։ Լրագրողներին հենց դա ապացուցող փաստերի համար էլ ձերբակալեցին»,–ասել է Ժողովուրդների դեմոկրատիայի կուսակցության փոխնախագահ Նազմի Րյուրը։
Ուշագրավ է, որ նախագահը չի հերքել այդ տեղեկատվությունը, այլ մեղադրել է լրագրողներին պետական գաղտնիքը բացահայտելու մեջ։
«Մեր վարչակազմը զավթողամոլական ձգտումներ ունի... Այսօր Թուրքիայում ամեն բան հավատքի շուրջ է պտտվում։ Էրդողանը փորձում է աստվածապետություն ստեղծել»,–ասել է Գյունեշը։
Ծնողներն արդեն վախենում են, որ պետական դպրոցները կարող են վերածել մեդրեսեների։ Կան նույնիսկ դպրոցներ, որտեղ տղաների ու աղջիկների ուսուցումն արդեն առանձին է։
«Միապետ օսմաններն արդեն պատմություն են, սակայն, ինչպես երևում է, Թուրքիայում ոչ բոլորն են հաշտվում այն մտքի հետ, որ սուլթանների ու նրանց անբաժանելի իշխանության ժամանակներն անցյալում են մնացել»,–գրում է պարբերականը։

Стамбул превращается в центр подготовки террористов (видео)
Современная власть Турции стремится к воссозданию Османской империи. Из-за этого в стране за последние три года поменялось многое – и внутренняя, и внешняя политика направлены на исламизацию. Об этом заявил профессор политологии Стамбульского университета Хака Гюнеш.
Как отмечает «Vesti.ru», Эрдоган тоже замахивается на то, чтобы быть, отцом народа, но он – это, скорее, Ататюрк наоборот, ведь последний стремился превратить Турцию в светское государство.
В Стамбуле сразу же бросается в глаза район Фатих, который очень сильно отличается от центральной части города. Большинство женщин здесь ходят в хиджабах, мужчины – с бородами.
И таких районов в городе много: Дуздже, Адапазары, Омерли... Они превращаются в пункты сбора, отдыха и подготовки джихадистов.
По поводу этих лагерей для террористов парламент Турции обращался к президенту Эрдогану не раз. Но такие вопросы в демократической республике обсуждать не принято.
«Мы не раз предлагали Эрдогану усилить меры безопасности на границе с Сирией. Более 10 тысяч человек из разных стран вступили в эту группировку, пересекая границу Турции. Всем известно про нефть, которая поступает в страну из Сирии. Конечно, прямых доказательств нет, но ведь журналистов задержали именно за эти доказательства, которые они представили в прессе», – рассказал Назми Рюр, заместитель председателя Партии демократии народов.
Примечательно, что президент Турции не опроверг эту информацию, но зато обвинил журналистов в раскрытии гостайны.
«Эрдоган пытается построить теократическое государство. Мы очень близки к этому. Даже если так его не называют, то сравните: Иран – пример теократического государства. Но у нас в Стамбуле мечетей в сто раз больше, чем в Тегеране», – говорит Хака Гюнеш.
Родители боятся, что в государственные школы могут превратить в подобие медресе. Кое-где мальчики и девочки уже учатся отдельно.
«Монархи-османы – это уже давно история. Но, видимо, не все в Турции смирились с тем, что времена султанов и их безраздельной власти прошли», – пишет издание.