Վենեսուելայի ընտրություններում հաղթում է ընդդիմությունը (տեսանյութ)
Վենեսուելայի ընդդիմադիր Դեմոկրատական միասնության դաշինքը հաղթում է նախօրեին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում։ «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին են վկայում Ազգային ընտրական խորհրդի առաջին արդյունքները։
Ըստ այդմ՝ Դեմոկրատական միասնության դաշինքը ստանում է 99 տեղ Ազգային ասամբլեայում, իսկ Վենեսուելայի միացյալ սոցիալիստական կուսակցությունը՝ 46։
Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցությունը 74,25% է կազմել։
Այսպիսով, հանգուցյալ Ուգո Չավեսի հետևորդների քաղաքական հակառակորդները 15 տարվա մեջ առաջին անգամ մեծամասնություն կկազմեն հարավամերիկյան երկրի օրենսդիր մարմնում, որտեղ նիստ կգումարի 167 պատգամավոր։

В Венесуэле на парламентских выборах побеждает оппозиция
В Венесуэле оппозиционный Блок демократического единства (БДЕ) побеждает на прошедших в воскресенье выборах в Национальную ассамблею (парламент). Как сообщает ТАСС, об этом свидетельствуют первые результаты голосования, обнародованные Национальным избирательным советом (НИС).
В соответствии с ними, БДЕ получает 99 мест в парламенте, а Единая социалистическая партия Венесуэлы – 46.
В списки избирателей были внесены около 19,4 млн граждан, явка составила 74,25%.
Таким образом, политические оппоненты чавистов (последователей покойного президента Уго Чавеса) впервые за 15 лет получают большинство в высшем законодательном органе южноамериканской страны, где будут заседать 167 депутатов.