Մոլդովայի նախկին վարչապետն Ամանորը կդիմավորի ճաղերի հետևում
Քիշնևի դատարանը 30 օրով երկարացրել է կոռուպցիայի մեղադրանքով ձերաբակալված Մոլդովայի նախկին վարչապետ, Լիբերալ–դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Վլադ Ֆիլատի ազատազրկման ժամկետը. նա ճաղերի հետևում կմնա մինչև հունվարի 13–ը։
«Ինտերֆաքսի» փոխանցմամբ՝ դատարանը լիովին բավարարել է ազատազրկումը երկարացնելու վերաբերյալ դատախազների հարցումը։
Մեղադրյալը, սակայն, շարունակում է պնդել իր անմեղությունը՝ հայտարարելով, որ իր ձերբակալությունը «լավ մտածված քաղաքական գործ է»։ Վերջին անգամ նա նույնիսկ դատարան չէր գնացել. նրա շահերը ներկայացրել էին փաստաբանները։
Հայտնի է, որ նոյեմբերի 30–ին Ֆիլատը հացադուլ է սկսել՝ ուտելիքից հրաժարվելը պատճառաբանելով իր հանդեպ «անմարդկային վերաբերմունքով», որը «նվաստացնում է իր արժանապատվությունը»։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 15–ին ձերբակալված Ֆիլատին մեղադրում են 2009-2013թթ. կոռուպցիոն գործունեություն ծավալելու և բանկային համակարգից գումարներ դուրս գրելու մեջ։ Մեղավորությունը հաստատվելու դեպքում Ֆիլատին 15 տարվա ազատազրկում է սպառնում։

Экс-премьер Молдавии встретит Новый год в тюрьме
Районный суд Кишинева продлил арест обвиняемого в коррупции экс-премьера Молдавии, председателя Либерально-демократической партии (ЛДПМ) Влада Филата на 30 суток. Таким образом он останется под стражей до 13 января.
Как сообщает «Интерфакс», суд полностью удовлетворил запрос прокуроров о продлении ареста. После ареста Филата суд уже дважды выносил подобные решения.
Обвиняемый настаивает на своей невиновности. В его письме к СМИ, которое адвокат зачитал перед началом заседания суда, экс-премьер утверждает, что его арест – «хорошо продуманное политическое дело».
Влад Филат в своем письме заявил, что продолжит голодовку, которую объявил 30 ноября, мотивировав отказ от пищи тем, что подвергается «бесчеловечному обращению, которое унижает его достоинство».
Напомним, что арестованного 15 октября Филата обвиняют в коррупционных действиях и выводе денег из банковской системы в период, когда он занимал пост премьер-министра в 2009-2013 годах. Ему грозит до 15 лет лишения свободы.