Գերմանիայի ՆԳՆ–ին մեղադրել են կաշառքով 46 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ զրահամեքենաներ գնելու համար
Գերմանիայի ՆԳՆ–ում կոռուպցիոն սկանդալ է հասունանում կառավարության, դիվանագետների և հատուկ ստորաբաժանումների համար 46 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ 120 զրահամեքենա գնելու առնչությամբ։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Focus»–ին հղումով։
Բադեն–Վյուրթեմբերգ դաշնային երկրամասի գլխավոր դատախազ Մոնիկա Ֆոլքսհաուզեսի խոսքերով՝ հետաքննություն է սկսվել Գերմանիայի ՆԳՆ գույքային ծառայության առաջատար աշխատակիցներից մեկի դեմ, որի պարտականություններն էին համարվում «վտանգավոր այցերի (այդ թվում՝ Իրաք և Աֆղանստան) համար նախատեսված հատուկ պաշտպանված մեքենաների գնումները կառավարության ներկայացուցիչների, արտասահմանյան հյուրերի, գերմանացի դիվանագետների, ինչպես նաև GSG9 հատուկ ստորաբաժանման աշխատակիցների համար»։
Կասկածյալը խոշոր կաշառքներ է վերցրել այն բանի համար, որ գնումների ժամանակ նախապատվություն տա Ռոյթլինգեն քաղաքի մասնագիտացված ընկերությանը։ Բացի այդ, կոռուպցիայի գործով մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև մեքենաների զրահապատմամբ զբաղվող ընկերության ղեկավարին և 2 սեփականատիրոջ։
Պորտալի տվյալներով՝ զրահամեքենաների արժեքը կազմել է 300 հազարից մինչև 500 հազ եվրո։ Գլխավոր դատախազը, սակայն, չի հայտնել կաշառքների չափը։

МВД Германии обвинили в закупке бронемобилей стоимостью €46 млн за взятки
В МВД Германии назревает крупный коррупционный скандал, связанный с закупками 120 бронированных автомобилей общей стоимостью €46 млн для немецкого правительства, дипломатов и спецподразделений. Как передает «Gazeta.ru», об этом сообщает немецкое издание «Focus».
По словам главного прокурора федеральной земли Баден-Вюртемберг Моники Фольксхаузес, в настоящее время начато расследование против одного из ведущих сотрудников имущественной службы при МВД Германии, в чьи обязанности входили «закупки особо защищенных автомобилей для представителей правительства, иностранных гостей и немецких дипломатов во время опасных визитов, в том числе в Ирак и Афганистан, а также для сотрудников спецподразделений GSG9».
Подозреваемый получал крупные взятки за то, что при закупках отдавал предпочтение специализированной компании из города Ройтлинген. Кроме него, обвинения в коррупции были предъявлены главе и двум собственникам компании по бронированию машин.
По данным портала, стоимость бронемобилей составляла от €300 тыс. до €500 тыс. Однако суммы взяток главный прокурор не сообщила. Фольксхаузес отметила, что прокуратура Германии и полиция уже провели обыски и изъятия носителей информации в имущественной службе в Бонне, а также в личных квартирах и офисах сотрудников фирмы из Ройтлингена.