Իտալիայի վարչապետը հայտարարել է հակառուսական պատժամիջոցների վերանայման մասին
Արևմուտքը կարող է վերանայել ՌԴ դեմ կիրառող տնտեսական պատժամիջոցները։ Այս մասին, «Reuters»–ի փոխանցմամբ, ասել է Իտալիայի վարչապետ Մաթթեո Ռենցին։
«Հասկանալի է, որ մենք էլ Արևմուտքի երկրների դիրքորոշումն ունենք... Բայց ես կարծում եմ՝ պատժամիջոցների այդ փաթեթը կվերանայվի առաջիկա ամիսներին»,– իտալական ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել է Ռենցին։
Հիշեցնելով նախօրեին ԱՄՆ պետքարտուղար Քերրիի և ՌԴ նախագահ Պուտինի հանդիպումը՝ իտալացի գործիչը նկատել է. «Ես ենթադրում եմ, որ ՌԴ հետ երկխոսությունը վերականգնելու վերաբերյալ մեր տեսակետը վերջապես կգերակայի»։
Ռենցին ընդգծել է՝ Իտալիան հավատարիմ է իր «ամերիկյան ընկերների» «քաղաքական գծին»։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իտալիան արգելափակել է ՌԴ դեմ սահմանած ԵՄ պատժամիջոցների երկարաձգումը՝ պայմանավորված «Հյուսիային հոսք–2» գազատարի նախագծի հետ կապված իր դժգոհությամբ։ Մասնավորապես, իտալական «Հյուսիսի լիգա» կուսակցության առաջնորդ Մաթթեո Սալվինին հայտարարել էր, որ հրաժարվում է ՌԴ նկատմամբ «անհեթեթ պատժամիջոցներից»։

Премьер Италии заявил о пересмотре санкций против России
Премьер-министр Италии Маттео Ренци заявил, что страны Европы, скорее всего, пересмотрят свои экономические санкции против РФ в ближайшие несколько месяцев.
По его словам, Италия разделяет позицию западного сообщества, но считает, что санкции будут пересмотрены. «Я полагаю, что этот пакет санкций будет пересмотрен, не в ближайшие пару часов, но в ближайшие месяцы», – сообщил Ренци в интервью итальянскому радио.
Ожидалось, что на прошлой неделе постпреды стран ЕС без обсуждения продлят антироссийские санкции на шесть месяцев, которые были введены на фоне конфликта на Украине. Однако этого не произошло благодаря позиции итальянского премьера Ренци, который выступил против автоматического продления санкций без обсуждения.
Предполагается, что вопрос санкций будет обсуждаться в ходе встречи европейских лидеров в Брюсселе в четверг.
Срок экономических санкций против РФ истекает 31 декабря. Представители Евросоюза и Италии считают, что проблем с их продлением еще на шесть месяцев, не возникнет.