Պորոշենկոն շնորհավորել է Հռոմի պապի 80-ամյակը 1 տարի շուտ (լուսանկար)
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն շնորհավորել է Հռոմի պապի 80–ամյակը՝ պոնտիֆիկոսին հասցեագրված համապատասխան հեռագիրը տեղադրելով իր էջում։ Սակայն ուկրաինացի առաջնորդը փոքր–ինչ սխալվել է. «հոբելյարն» այսօր տոնում է իր 79–ամյակը։
«Ձե՛րդ սրբազնություն, ուկրաինացի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ 80–ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։ Ցանկանում եմ քաջառողջություն, ոգեշնչում և աստվածային օրհնություն Ձեր՝ չափազանց կարևոր առաքելությունն իրագործելու համար։ Հուսով եմ՝ ամենակարող Աստվածը կօգնի Սուրբ Պետրոսի գահին Ձեր բոլոր ձեռնարկումներին»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ Ֆրանցիսկոս I–ը (Խորխե Մարիո Բերգոլիո) ծնվել է 1936 թ. դեկտեմբերի 17–ին Բուենոս Այրեսում՝ իտալացի վտարանդու ընտանիքում։
Հարցազրույցներից մեկում պոնտիֆիկոսը պատմել է, որ հոգևորական դառնալուց առաջ դռնապան է աշխատել գիշերային ակումբում, եղել է նաև հավաքարար ու լաբորանտ։
2013–ին նա Հռոմի պապ է ձեռնադրվել՝ դառնալով 226-րդը Հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցու պատմության մեջ։ Միաժամանակ, նա առաջին ճիզվիտ պապն էր և առաջին մարդը, որը զբաղեցնում էր սուրբ գահը՝ ծնունդով լինելով Նոր աշխարհից։

Порошенко поздравил Папу Римского с 80-летием, поспешив на год
Президент Украины Петр Порошенко поздравил Папу Римского Франциска с 80-летним юбилеем, разместив телеграмму, адресованную понтифику, на своем сайте. Однако украинский лидер немного ошибся – на деле «юбиляру» сегодня исполняется только 79 лет, пишет «Lifenews».
«Ваше Святейшество, от имени украинского народа и от себя лично сердечно поздравляю вас с вашим 80-летним юбилеем. Желаю крепкого здоровья, духовного вдохновения и божьего благословения в исполнении возложенной на вас чрезвычайно важной миссии. Надеюсь, что всемогущий Господь будет помогать вам во всех ваших начинаниях на престоле Святого Петра», – говорится в сообщении.
Отметим, что Франциск I (Хорхе Марио Бергольо) родился 17 декабря 1936 года в Буэнос-Айресе в семье итальянского эмигранта. В одном из интервью он признавался, что до того, как его рукоположили в священники, он работал вышибалой в ночном клубе, а также уборщиком и лаборантом. В марте 2013 года он был избран папой римским, 226-м в истории Римско-католической церкви. При этом он одновременно стал первым папой-иезуитом и первым человеком, занявшим священный престол, будучи родом из Нового Света.