ԻՊ–ն սկսել է քողարկել նավթ տեղափոխող բենզատարները (տեսանյութ)
ՌԴ ԳՇ–ն գաղտնազերծել է ԻՊ նավթի մաքսանենգ առևտրի մասին հետախուզական տվյալները, որն Իրաքից ու Սիրիայից Թուրքիա է հասցվում։ Ռուս զինվորականների վերահսկողության տակ են հայտնվել լուսանկարներ, որոնցում պատկերված է ավելի քան 11 հազ բենզատար թուրքական սահմանին։
«НТВ»–ի փոխանցմամբ՝ այսօր անգամ բծախնդիր արևմտյան դիտորդներն են խոստովանում, որ ՌԴ–ն շոշափելի հարված է հասցնում ահաբեկչական խմբավորման նավթի բիզնեսին։ Միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում ՌԴ ՌՏՈւ–ի հարվածների շնորհիվ ոչնչացվել է նավթի արդյունահանման ու մշակման 37 օբյեկտ, ինչպես նաև նավթամթերք տեղափոխող ավտոցիստեռնների 17 շարասյուն։ Դե, իսկ հրդեհված բեռնատարների թիվը հազարի է հասնում։
Մինչև վերջերս ռուս զինվորականներն առանձնացնում էին ԻԼԻՊ–ի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից նավթի մատակարարման 3 հիմնական երթուղի՝ հյուսիսային, որը Թուրքիա է տանում Եփրատի աջ ափով, արևմտյան՝ սիրիական Ռաքքայից դեպի Ռեյնհանլի ու Իսքենդերուն, արևելյան՝ Սիրիայի հյուսիսարևելյան և Իրաքի հյուսիսարևմտյան հանքավայրերից դեպի Թուրքիա՝ սահմանակից բնակավայրերի տարածքով։
Նավթի մատակարարները, ՌԴ ՌՏՈւ–ի հարվածներից խուսափելու համար, որոշել են նավթի ցիստեռնները քողարկել՝ վերածելով սովորական բեռնատարների, որոնք շարժվում են գիշերային ժամերին՝ ոչ մեծ շարասյուներով։

ИГ начало маскировать свои бензовозы под обычные фуры (видео)
Российский Генштаб рассекретил разведданные о контрабанде нефти, которая идет из Ирака и Сирии в Турцию. Военные продемонстрировали снимки более 11 тысяч бензовозов на турецкой границе, сообщает НТВ.
По сведениям Минобороны РФ, речь идет именно о нелегальной торговле, в которой в качестве продавцов участвуют террористы «Исламского государства».
Только за последнюю неделю российскими ВКС было уничтожено 37 объектов по добыче и переработке нефти, а также 17 колонн автоцистерн, перевозивших нефтепродукты. Счет сожженных фур идет на тысячи.
До последнего времени российские военные выделяли три основных маршрута поставки нефти с территорий, подконтрольных ИГ. Северный маршрут ведет на турецкую территорию с нефтяных полей на правом берегу Евфрата. Западный – с сирийской провинции Ракка в направлении Рейнханлы и Искендерун. Восточный – от месторождения на северо-востоке Сирии, северо-западе Ирака в Турцию, через приграничные поселения.
Сейчас поставщики нефти маскируют цистерны под обычные грузовики. Передвигаются в ночное время и небольшими колоннами. Но суть от этого не меняется. Получатель товара все тот же Турция.