Գերմանիան արգելել է ամանորյա հրավառությունները փախստականների ճամբարներում
Գերմանիայի որոշ քաղաքներում արգելել են ամանորյա հրավառություններ կազմակերպել փախստակաների ճամբարներում։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Frankfurter Allgemeine Zeitung»–ին հղումով։
Իշխանությունները բացատրել են, որ նման որոշում է կայացվել ոչ միայն անվտանգության նկատառումներից ելնելով. շատ փախստականեր ունեն հոգեբանական տրավմաներ՝ կապված իրենց հայրենիքում ընթացող պատերազմի հետ։
«Նրանց համար, ովքեր ժամանել են պատերազմական գոտուց, պայթյուններն ավելի շատ ասոցացվում են կրակոցների և ռումբերի որոտների հետ։ Դա մարդկանց նոր տրավմաներ կպատճառի»,– ասել է Արնսբերգ քաղաքի տեղական խորհրդի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Սոբբելերը։
Բժիշկ Մարկուս Բյուրգմերը հայտարարել է, որ հարկավոր է բուժել հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարումներ ունեցող փախստականներին՝ հաստատելով, որ պայթյունի ձայները կարող են տհաճ հիշողություններ ու խուճապ առաջացնել ներգաղթյալների մոտ։
Պարբերականը նաև ընդգծում է, որ փախստականների մեծ մասը մահմեդականներ են, որոնք դեկտեմբերի 31–ին չեն տոնում Նոր տարին։

Германия запретила пускать новогодние фейерверки в лагерях беженцев
Некоторые города Германии запретили пускать фейерверки в лагерях беженцев в новогодние праздники, передает «Gazeta.ru».
Власти объяснили, что подобное решение было принято не только из соображений безопасности, но также и из-за того, что многие беженцы имеют психологические травмы, связанные с войной в родной стране.
«Для тех, кто прибыл из зоны военных действий, взрывы больше ассоциируются с выстрелами и бомбами, чем с фейерверками. Это может нанести людям новые травмы», – сказал представитель местного совета города Арнсберга Кристоф Соббелер.
Врач Маркус Бюргмер заявил, что необходимо лечить беженцев, страдающих от посттравматического стрессового расстройства, и подтвердил, что звуки взрывов могут вызвать неприятные воспоминания и панику среди мигрантов.
Издание также подчеркивает, что большинство беженцев – мусульмане, поэтому 31 декабря многие из них не празднуют Новый год вместе с немцами.