Կկարողանա՞ Հայաստանը խուսափել ադրբեջանական սցենարից
Հիպերինֆլյացիայի դեմ պայքարելու համար Իլհամ Ալիևի վարչակազմը, քաղաքական հակառակորդներից բացի, հացթուխների, խանութպանների և մեծածախ առևտրով զբաղվողների է ձերբակալում։ Ասել է թե՝ Ադրբեջանի նախագահն ընկել է մարազմի մեջ։ Նա մեղադրում է բոլորին՝ չտեսնելով սեփական կոպիտ սխալները։
Շատերի մոտ հիմա հարց է առաջանում, թե նավթի միջազգային գների կտրուկ անկման բացասական հետևանքներն իր վրա անուղղակիորեն զգացող Հայաստանն արդյոք կկարողանա՞ խուսափել ադրբեջանական սցենարից։
«Դեժա վյու»
Հարկ է նկատել, որ Ադրբեջանում տեղի ունեցողի որոշակի դրվագներ մենք արդեն ունեցել ենք Սերժ Սարգսյանի՝ նախագահի պաշտոնում հայտնվելուց հետո։
2009–ի մարտի 3–ին իշխանությունները գիշերային որոշմամբ արժեզրկեցին ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ մոտ 70 դրամով։ Դրանից առաջ նախկին վարչապետ, տխրահռչակ Տիգրան Սարգսյանն ամեն օր խաբում էր, թե դրամը կայուն է, անհանգստության կարիք չկա, և պետք է խնայողությունները պահել դրամով։ Բացի այդ՝ Սերժ և Տիգրան Սարգսյաններն այնպես, ինչպես Ալիևը վերջին շրջանում, փորձում էին արհեստականորեն պահել դրամի փոխարժեքը 305 դրամի սահմաններում՝ փոշիացնելով ու կասկածելի ձևով օգտագործելով պետական դոլարային պահուստները՝ 700 միլիոն դոլարի չափով։
Թե ինչ ունեցանք մենք այդ տարի, հիշում են բոլորը. խայտառակ տնտեսական անկում, աղքատության աճ, գործազրկության ավելացում և որպես հետևանք՝ արտագաղթ, որը մինչև այսօր կանգ չի առնում՝ հատելով 300 հազարի սահմանագիծը։
Այդ օրերին, ի դեպ, գների կտրուկ աճ նկատվեց, և ՀՀ քաղաքացիները խանութներից հսկայական քանակի առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ էին առնում։ Կար խուճապ։ Իշխանություններն այդ վիճակի համար ալիևավարի մեղադրում էին տարադրամային սպեկուլյանտներին ու անբարեխիղճ գործարարներին, սակայն իրականությունն այն էր, որ պետության միջոցների հաշվին սպեկուլյանտություն էին անում և անբարեխիղճ վարքագիծ դրսևորում հենց իրենք՝ իշխանությունները։
Հայաստանում կոլապսից հնարավոր եղավ խուսափել, և մինչև հիմա էլ դեռ հաջողվում է քաոսից հեռու մնալ, քանզի մեզ մոտ, ի տարբերություն Ադրբեջանի, կա բուրժուազիայի քիչ թե շատ կայացած շերտ։
Ինչքան էլ վերջին յոթ տարիների ընթացքում Բաղրամյան 26–ից փորձում են սեփականության լայնամասշտաբ վերաբաշխում իրականացնել և «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» ստեղծել, միևնույն է, հանրությունն այս կամ այն ձևով դեռ կարողանում է դիմադրել։
Նախորդ տարվա փետրվարյան իրադարձությունների ժամանակ հանրության դիմադրողական ռեսուրսին հսկայական հարված հասցվեց։
Նոր Սահմանադրության՝ կեղծիքներով ընդունմամբ Սերժ Սարգսյանն ուզում է ավարտին հասցնել իր գերօլիգարխիկ ծրագրի ամբողջական իրագործումը։ Կհաջողվի՞ դա նրան, թե՞ ոչ, կախված է հանրային դիմադրողականությունից և քաղաքական լուծումներից։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ եթե Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը և Հայաստանի ադրբեջանիզացիան չկասեցվեն, ապա Ադրբեջանում տեղի ունեցողը կարող է շատ ավելի վատ ձևով կրկնվել մեզ մոտ՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով։ Այնպես որ, նժարի վրա իրարամերժ բաներ են դրված, ու ամեն մեկը պետք է ընտրություն կատարի։
Հայաստանի հետընթացի հեղինակները Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատն են՝ իրենց կցված «անկախ» մամուլի և հաճախորդների հետ։ Սա է ճշմարտությունն, ու այստեղ պետք չէ անձնավորված մոտեցում փնտրել։
Իշխանության վերին նեղ շերտը չունի հանրային հենարան, բայց ունի տարատեսակ լծակներ և կազմակերպվածություն։ Դրական փոփոխությունների համար հարկավոր է շատ ավելի բարձր մակարդակի կազմակերպչական ռեսուրս հակադրել։ 2016–ը ցույց կտա, թե որքանով է դա հնարավոր եղել իրականացնել։

Удастся ли Армении избежать азербайджанского сценария?
Для борьбы с гиперинфляцией режим Ильхама Алиева, помимо политических оппонентов, арестовывает пекарей, владельцев магазинов и оптовых продавцов. То есть президент Азербайджана впал в маразм. Он обвиняет всех, не замечая собственных грубых ошибок.
Многих сейчас волнует, сможет ли косвенно ощущающая на себе негативные последствия резкого падения мировых цен на нефть Армения избежать азербайджанского сценария.
Дежавю
Стоит заметить, что некоторые проявления происходящего в Азербайджане мы уже имели с началом правления Сержа Саргсяна.
3 марта 2009 года власти РА ночным решением обесценили армянский драм по отношению к доллару США на 70 пунктов. До этого бывший премьер, печально известный Тигран Саркисян ежедневно вводил людей в заблуждение, призывая не беспокоиться и хранить сбережения в драмах. Кроме того, Серж Саргсян и Тигран Саркисян, точно так же, как Алиев в последний период, пытались искусственно удерживать курс драма к доллару в районе 305 драмов, распылив и сомнительно использовав государственные долларовые резервы в размере 700 миллионов.
Что мы получили в этот год, помнят все: позорный экономический спад, рост бедности и безработицы и, как следствие, эмиграцию, которая не прекращается по сей день и перешагнула рубеж в 300 тыс.
Кстати, в этот день был зафиксирован резкий рост цен, и граждане РА скупали с прилавков огромное количество товаров первой необходимости. Была паника. Власти в алиевском стиле винили в происходящем валютных спекулянтов и недобросовестных бизнесменов, но действительность была в том, что спекулировали за счет государственных средств и проявляли недобросовестное поведение как раз сами власти.
Избежать коллапса в Армении удалось и удается за счет худо-бедно, но состоявшего, в отличие от Азербайджана, слоя буржуазии.
Чего ожидать?
Как в течение последних 7 лет ни пытались с Баграмяна 26 осуществить широкомасштабный передел собственности и построить «Экономику одного олигарха», обществу так или иначе удавалось противостоять.
В ходе известных февральских событий прошлого года сопротивляемости общества был нанесен колоссальный удар.
Принятием посредством фальсификаций новой Конституции Серж Саргсян хочет довести до завершения свою суперолигархическую программу. Удастся это ему или нет, зависит от устойчивости общества и политических решений.
Одно очевидно: если воспроизводство власти Сержа Саргсяна и азербайджанизация Армении не будут сорваны, то происходящее в соседней стране может повториться у нас в намного более худшем проявлении, со всеми вытекающими из этого последствиями. Так что, на чаши весов поставлены две взаимоисключающие вещи, и каждый должен сделать свой выбор.
Авторами отката Армении являются Серж Саргсян его узкое окружение – с закрепленной за ними «независимой» прессой и политическими клиентами. Такова реальность, и не нужно искать здесь персонифицированного подхода.
Узкая верхушка власти не имеет общественной опоры, но обладает различными рычагами и организованностью. Для позитивных изменений нужно противопоставить ей более высокий уровень организационного ресурса. 2016-й покажет, насколько успешно его удалось реализовать.