ՌԴ փոխվարչապետը 2016–ին տնտեսական աճ է ակնկալում
Հոնկոնգում մեկնարկած Ասիական ֆինանսական համաժողովում ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը հայտնել է, որ 2016–ին Ռուսաստանի կառավարությունը տնտեսական աճ գրանցելու նպատակ ունի՝ չնայած առկա ճգնաժամին։
Փոխվարչապետը նշել է, որ վերջին տասը տարիները բավական հաջող են եղել երկրի տնտեսության համար, ինչի արդյունքում էլ բավականաչափ պաշար է կուտակվել։
«Մենք մշտական երկխոսության մեջ ենք գործարար համայնքի հետ, քննարկում ենք տնտեսությանն աջակցելու միջոցները և գործարար միջավայրի բարելավման հնարավորությունները»,- ասել է Դվորկովիչը։
Փոխվարչապետը նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել ԵՏՄ-ի և Հոնկոնգի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հարցը՝ հավելելով, որ ներկայումս այդ մասին բանակցություններ են տարվում Իսրայելի հետ։

Правительство России ожидает роста экономики в 2016 году
Правительство РФ ожидает роста российской экономики в 2016 году, несмотря на кризис. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил вице-премьер РФ Аркадий Дворкович.
«Мы ожидаем позитивного экономического роста в этом году, несмотря на экономический кризис. Мы находимся в постоянном диалоге с бизнес-сообществом, обсуждая меры поддержки экономики», – сказал Дворкович, выступая на Азиатском финансовом форуме в Гонконге.
По его словам, последние 10 лет были весьма успешными для российской экономики и позволили накопить резервы в экономике. Сейчас же условия изменились: цены на нефть находятся на низком уровне, рубль ослаб по отношению к мировым валютам, а процентные ставки в экономике, напротив, высоки.
«Мы уверены, что сможем успешно пройти через этот сложный период», – подчеркнул вице-премьер РФ. Он указал, что ослабление рубля, в частности, создает возможности для российского экспорта, например, при поставках промышленных товаров и продовольствия в Китай.