«Ժողովրդի կողմից ընտրված» ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
Սա առաջին, եւ ես հուսով եմ, որ վերջին Ամանորը կլինի, որ դու հեռուստատեսությամբ կշնորհավորես հայ ժողովրդին: Նախորդ իշխանությունները վերջին շրջանում հեռացան ժողովրդից, գտնվում էին պատրանքների մեջ: Դու եկար իշխանության՝ նախորդ իշխանությունների հասարակության կողմից մերժման ալիքի վրա, եւ Դու հմտորեն օգտվեցիր այս հանգամանքից: Դու եւ Քո կուկլավոդները, հմտորեն մանիպուլացնելով ընդհանուր դժգոհությունները, ճնշելով խորհրդարանի պատգամավորներին, փողոցներ փակելով, ամբողջ երկիրը կաթվածահար անելով, ստիպեցիք պատգամավորներին քվեարկել Քո օգտին: Սակայն անգամ սա Քո մոտ ստացվեց միայն երկրորդ փորձից: Այնուամենայնիվ, երբ իշխանության եկար, մի շարք խոստումներ տվեցիր մարդկանց: Այն, որ տնտեսությունը կզարգանա թռիչքաձև արագությամբ, բազմաթիվ հայրենակիցների Ռուսաստանից եւ Արեւմուտքից միլիարդավոր ներդրումները կլցվեն երկրի բյուջեի մեջ, որեւէ քաղաքական ռեպրեսիաներ չեն լինի, այլեւս «հեռախոսային/զանգովի» արդարադատություն չի լինի, դատավորները անկախ կլինեն, կոռուպցիան կվերանա, թոշակներն ու աշխատավարձերը կբարձրանան, գործազրկությունը կվերանա, երկրից արտագաղթը կդադարի և հայրենադարձությունը կսկսվի: Թվարկվածները պարզապես դատարկ խոսքեր էին ...
Իսկ ի՞նչ կատարվեց իրականում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը վերածվեց բուտաֆորիայի: Եվ ավելին՝ այն ընդունեց ավելի վայրի եւ ձևափոխված տեսք: Գործազրկության կրճատման փոխարեն դու ավելացրիր նոր գործազուրկներ, դուրս շպրտեցիր լուծարված նախարարությունների աշխատակիցներին փողոց: Նախօրերին Երեւանի բոլոր համայնքների շատ աշխատակիցներ հեռացվեցին, բուհերի եւ դպրոցների դասախոսական կազմը կրճատվում է: Գործազուրկների թիվը հասել է մոտ 55 հազարի: Երկրում ներդրում չի կատարվում, քանի որ Սփյուռքը, որը վախեցած է քո կողմից իրականացվելիք գործելաոճից ՝ Սփյուռքի նախարարության լուծարումից, վախենում է ինչ-որ բան ներդնել Հայաստանում: Իհարկե, ոչ մի հայրենադարձություն չկա, մարդիկ ինչպես լքում էին երկիրը, այնպես էլ հիմա են հեռանում: Դառնալով վարչապետ՝ դու, նախեւառաջ, քո նախորդ խոստումների հակառակ, ստիպեցիր կառավարությանը մշակել եւ ընդունել կողոպտիչ որոշում `կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման վերաբերյալ: Հայ առաքելական եկեղեցու վրա իրականացվել են մի շարք հարձակումներ, ընտանեկան արժեքների ավանդական համակարգը ոչնչացվում է, բանակն էլ թուլացվում է։ Դատավորները վերջնականապես կորցրեցին իրենց անկախությունը, դու բառացիորեն ահաբեկում ես իրենց հանրայնորեն սպառնալիքներով եւ հեռախոսազանգերով: Եվ ավելին, Դու վարում ես կուլիսային, լիֆտային բանակցություններ մեր դարավոր երդվում թշնամի-հարեւանի հետ՝ վտանգի տակ դնելով Արցախի անկախությունը և անվտանգությունը: Հիմնական օրենքը, որով դու առաջնորդվում ես՝ ՈՐՈՎՀԵՏև ԵՍ ԵՄ ԱՅԴՊԵՍ ՈՒԶՈՒՄ: Ու ելնելով այն փաստից, որ քո բոլոր գործողությունները ուղղված են Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին հետապնդելուն, որը տեղի է ունենում օրենքը ցուցադրական անտեսելով, կարող եմ պատկերացնել, թե ինչպես ես ցնցվում վախից՝ լսելով Ռոբերտ Քոչարյանի անունը:
Գիտես, թե ինչո՞ւ ես այսքան վախենում նրանից: Քանի որ Նա իսկապես գիտի՝ դու ինչ ես իրականում, ով է իսկապես պատասխանատու 2008 թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների համար, ով սկսեց առաջինը կրակել, ով ամբոխը հասցրեց ագրեսիվ խելագարությանը, և ով հանուն սեփական դիվիդենտների մարդկանց գիտակցաբար տարավ մահվան։ Եվ Դու գիտես, որ Նա գիտի դա: Եվ ոչ միայն Նա ...
Ի դեպ , ես չեմ ուզում քեզ նմանվել և քո պես չեմ ներքաշի քո ընտանիքը խոսակցության մեջ: Երեխաները ոչնչում մեղավոր չեն ...
Իմացիր ! Գոնե մի քիչ սթափ դատողություն ունեցող մարդիկ չեն ընդունում այն ամենը, ինչ դու անում ես մեր երկրի հետ: Հասկանում են, որ քո ճանապարհն ազգի ինքնաոչնչացման ճանապարհն է: Եվ մենք քիչ չենք:
Եվ որպես վերջաբան, ես միայն ուզում եմ շնորհավորել քո երեխաներին Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ եւ մաղթում եմ, որ շատ տարիներ անց նրանք ստիպված չլինեն կարմրել, վատ զգալ իրենց ծնողների համար:

«Всенародно избранному» премьер-министру Армении - Николу Пашиняну!
Это первый и, надеюсь, последний Новый Год, в момент наступления которого ты будешь по телевизору поздравлять армянский народ. Потому что ты прорвался к власти на волне отторжения обществом предыдущих властей, которые в последние годы отдалились от народа, жили в иллюзиях, и ты этим умело воспользовался. Ты и твои кукловоды, умело манипулируя всеобщим недовольством, страшно давя на депутатов парламента, перекрывая улицы, обрекая всю страну на паралич, заставил их проголосовать за свою персону. Причем даже это тебе удалось только со второй попытки. Так или иначе, придя к власти, ты надавал людям кучу обещаний. О том, что экономика будет развиваться скачкообразными темпами, что в страну хлынут многомиллиардные инвестиции из России и Запада от наших многочисленных соотечественников. Что не будет политических репрессий, больше не будет «телефонного» правосудия, судьи будут независимыми, исчезнет коррупция, повысятся пенсии и зарплаты, исчезнет безработица, прекратится эмиграция из страны, начнется репатриация. Это были всего лишь пустые слова….
А каковы были дела? Борьба с коррупцией оказалась бутафорией. И более того, она приняла более дикие и извращенные формы. Вместо ликвидации безработицы ты добавил новых безработных, выгнав на улицу сотрудников упраздняемых министерств. Накануне были уволены и многие сотрудники аппарата всех общин Еревана, сокращается педагогический состав вузов и школ. К имеющемуся числу безработных ты добавил еще примерно 55 тысяч. Никаких инвестиций в страну не последовало: диаспора, напуганная твоими судорожными движениями в ее сторону, ликвидацией Министерства Диаспоры, опасается что-то вкладывать в Армению. Разумеется, никакой репатриации нет и в помине, люди как уезжали, так и уезжают. Став премьер-министром, ты, первым делом, вопреки своим прежним обещаниям, вынудил правительство разработать и принять грабительское решение о внедрении накопительной системы пенсий. Пошла яростная атака на Армянскую Апостольскую Церковь, разрушается традиционная система семейных ценностей, ослабляется армия. Судьи окончательно потеряли независимость: ты буквально терроризируешь их публичными угрозами и звонками. А еще ты ведешь какие-то закулисные, лифтовые переговоры с нашим главным заклятым соседом, играя с независимостью Арцаха в опаснейшие игры.
Представляю, как ты трясешься от страха при одном имени Роберта Кочаряна, судя по тому, что вся твоя деятельность свелась к преследованию второго президента Армении - Роберта Кочаряна. Причем все это происходит с демонстративным попиранием закона. Главный закон, которым ты руководствуешься, - ПОТОМУ ЧТО Я ТАК ХОЧУ. А знаешь – почему ты его так боишься? Потому что уж он-то точно знает, что ты есть на самом деле, кто по-настоящему виноват в трагических событиях 1 марта 2008 года, кто первым начал стрелять и в кого, и кто довел толпу до агрессивного безумия, кто ради своих дивидендов сознательно повел людей на смерть. И ты знаешь, что он это знает. И не только он …
Не буду уподобляться тебе и приплетать к разговору семью. Дети ни в чем не виноваты ...
Знай! Мало-мальски разумные люди не приемлют того, что ты творишь с нашей страной. Понимают, что твой путь – это путь к самоуничтожению нации. И нас немало.
А напоследок хочу только поздравить твоих детей С Новым Годом и Рождеством и пожелать, чтобы через много лет им не пришлось краснеть за своих родителей!