Բոլթոնն Ալիևի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հեռախոսազրույց ունեցա։ Քննարկեցինք ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր՝ ներառյալ էներգետիկ անվտանգության, անվտանգության համագործակցության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ԱՄՆ աջակցության մասին»,- panorama.am–ի փոխանցմամբ՝ գրել է Բոլթոնը թվիթթերյան իր էջում։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ՝ հունվարի 23-ին, Բոլթոնը հեռախոսազրույց էր ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի կապակցությամբ իր էջում գրել էր, որ վարչապետ Փաշինյանին շնորհավորել էր նրա վերանշանակման կապակցությամբ ու ողջունել հայ ժողովրդին՝ ազատ և արդար ընտրությունների կապակցությամբ։
Այս հեռախոսազրույցի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանն էլ «Ֆեյսբուքում» գրել էր, որ Բոլթոնի հետ քննարկել են տարածաշրջանային իրավիճակին և երկկողմ հարաբերություններին վերաբերվող հարցեր՝ հավելելով, որ Արցախի հարցին անդրադարձ չի եղել:

Болтон обсудил с Алиевым карабахское урегулирование
Советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон накануне, 29 января, обсудил с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым перспективы урегулирования карабахского конфликта.
«Сегодня я беседовал с президентом Азербайджана Алиевым. Мы обсудили ряд обоюдных интересов, включая энергетическую безопасность, сотрудничество в области безопасности и поддержку США процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта», – написал Болтон в «Twitter».
Напомним, что 23 января Болтон провел телефонную беседу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. В этой связи Болтон написал в «Twitter», что он поздравил Пашиняна с переназначением и приветствовал армянский народ по случаю проведения свободных и справедливых выборов.
Обращаясь на своей странице в «Facebook» к состоявшейся телефонной беседе, Никол Пашинян отметил, что были обсуждены вопросы, касающиеся региональной ситуации и двусторонних отношений, и добавил, что вопрос Нагорного Карабаха не обсуждался.