Փաշինյանի ակնարկած սենյակներից մեկը բացահայտվեց (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանն իր երկարաշունչ ասուլիսում խոսեց այն սենյակների մասին, որտեղ իր դեմ են հանդես գալիս։ Նա նշեց, որ այդ սենյակները երեքն են, թեև չբացառեց, որ դրանց քանակն ավելի շատ կարող է լինել։
Փաշինյանը նաև ասաց, որ իրեն հետո գալիս պատմում են, թե ինչ է խոսվել այդ սենյակներում։ «Ժողովրդի վարչապետի» այդ ակնարկներն ակնհայտորեն ուղղված էին սեփական թիմակիցներին։
Մենք բազմիցս նշել ենք, որ «թավշյա» իշխանության ներսում առնվազն երկու թև կա՝ Տիգրան Ավինյան և Արթուր Վանեցյան։ Այդ թևերն իրար դեմ են գործում, բայց ունեն ընդհանուր հայտարար, այն է՝ Նիկոլ Փաշինյանը անարդյունավետ ղեկավար է, և պետք է պատրաստվել առանց Նիկոլ քաղաքական կյանքին։
Ներիշխանական թևերից մեկի առաջնորդի մասնակցությամբ երեկ կառավարության նիստի ժամանակ բանավեճ տեղի ունեցավ։ Խոսքը Նիկոլ Փաշինյան–Տիգրան Ավինյան լեզվակռվի մասին է (տե՛ս կից տեսանյութը)։ Դա սառցաբեկորի երևացող կողմն է։ Ներիշխանական գզվռտոցի միքանիրոպեանոց հրապարակայնացումը։
Վարչապետի ու փոխվարչապետի լեզվակռվի ենթատեքստն այն է, որ Փաշինյանը նյարդայնացած է Ավինյանի ստվերային գործունեությամբ, քանզի վերջինս իշխանության ներսում սեփական թիմն է հավաքում։ Ի դեպ, այդ թիմում ընդունված է Փաշինյանին «ճղճղան» անվանել։ Ավինյանը Փաշինյանից տարբերվելու համար նույնիսկ իմիջային փոփոխության է ենթարկվել՝ սափրելով թրաշը. սա զուտ հոգեբանական պահ է։
Թե ինչպես է Ավինյանին հաջողվել ներիշխանական բևեռ դառնալ, շատ պարզ է։ Փաշինյանը պետական կառավարումից գլուխ չի հանում ու հավես էլ չունի։ Նրան հոգեհարազատ են հանրահավաքները, սելֆիները, «լայվերը», շոուները և էժանագին ներկայացումները։ Փաշինյանը միայն մեկ բանով է լրջորեն ու մշտապես զբաղվում՝ քաղաքական դատավարություններով ու հետապնդումներով։
Փաշինյանն ավելի շատ որպես ՀՔԾ պետ է աշխատում, քան վարչապետ։ Բայց քանի որ պետությունն ամեն դեպքում վարչապետից պահանջում է առավելապես տնտեսական կյանքին վերաբերող որոշումների կայացում ու կաբինետային աշխատանքային մթնոլորտ, ուստի Փաշինյանը ստիպված իր լիազորություններն ավելի ու ավելի շատ է պատվիրակում թիմակիցներին, մասնավորապես փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին։ Վերջինս էլ, ստանալով լիազորություններ, պետական կառավարման համակարգում աստիճանաբար ուժեղանում է։ Ու քանի որ պետական կառավարման մեջ գերլիազորություններ ստացող անձն օբյեկտիվորեն հասկանում է, թե ինչքան հակապետական է Փաշինյանի գործունեությունը, ուստի առաջանում է հակասություն։
Ավինյանը Փաշինյանի համեմատ ադեկվատ է։ Իսկ ցանկացած քիչ թե շատ ադեկվատ մարդ, առավել ևս՝ պաշտոնյա, չի կարող հակասություն չունենալ Նիկոլի հետ։ Ահա այստեղ էլ պետք է փնտրել Փաշինյան–Ավինյան հակասության աղբյուրը։
Ճիշտ է, այսօր Փաշինյանը դեռևս ունի այնպիսի վարկանիշ, որ ներիշխանական դավադրությունը նրա դեմ չի կարող բան փոխել, բայց դա այսօր։ Վաղը պատկերն այլ է լինելու, ու դա տեսնում են քաղաքականապես քիչ թե շատ պատրաստվածություն ունեցող մարդիկ։
Քանի որ Ավինյանենք ու մյուսները ներսից են տեսնում, թե ինչպես է գահավիժում Փաշինյանը, ուստի արդեն պատրաստվում են նրա անկմանը։ Պատրաստվում են այնպես, որ իրենք չմնան Փաշինյանի գահավիժող վարկանիշի փլատակների տակ։

Одна из комнат, на которые намекал Пашинян, раскрыта (видео)
В ходе своей продолжительной пресс-конференции Никол Пашинян рассказал о тех комнатах, в которых выступают против него. Он отметил, что комнат этих три, хотя и не исключил, что количество их может быть больше.
Пашинян также сказал, что потом к нему приходят и рассказывают, о чем говорилось в этих комнатах. Эти намеки «народного премьера» явным образом были адресованы членам собственной команды.
Мы неоднократно отмечали, что внутри «бархатной» власти есть как минимум два крыла – Тигран Авинян и Артур Ванецян. Эти два крыла действуют друг против друга, но имеют общий знаменатель – Никол Пашинян является неэффективным руководителем, и нужно готовиться к политической жизни без Никола.
С участием лидера одного из внутривластных крыльев накануне произошел спор в ходе заседания правительства. Речь о словесной перепалке между Николом Пашиняном и Тиграном Авиняном (см. видео). Это было лишь видимой частью айсберга. Двухминутной оглаской внутривластной грызни.
Подтекстом словесной перепалки между премьером и вице-премьером было то, что Пашиняна вывела из себя теневая деятельность Авиняна, так как последний набирает внутри власти собственную команду. Кстати, в этой команде Пашиняна принято называть «визгливый». Для того чтобы отличаться от Пашиняна, Авинян даже пошел на имиджевые изменения – сбрил щетину (это сугубо психологический момент).
Как же Авиняну удалось стать внутривластным полюсом, более чем очевидно. Пашинян не разбирается в государственном управлении, да и не имеет на это особой охоты. Ему более близки митинги, селфи, «лайвы», шоу и дешевые постановки. Серьезно и постоянно Пашинян занят лишь одним – политическими процессами и преследованиями.
Пашинян больше работает главой Специальной следственной службы, нежели премьером. Однако, так как государство, в любом случае, требует от премьера принятия касающихся преимущественно экономический жизни решений, а также кабинетной рабочей атмосферы, Пашинян вынужденно делегирует все больше и больше своих полномочий членам команды, в частности, вице-премьеру Тиграну Авиняну. Последний же, получая полномочия в системе государственного управления, постепенно усиливается. И поскольку получающая в государственном управлении сверхполномочия личность объективно понимает, насколько антигосударственной является деятельность Пашиняна, само собой возникает противоречие.
Авинян, в отличие от Пашиняна, адекватен. Любой же более или менее адекватный человек, тем более чиновник, не может не иметь с Николом противоречий. Именно здесь и нужно искать источник противоречий между Пашиняном и Авиняном.
Правда, на сегодня Пашинян всё еще обладает таким рейтингом, что внутривластный заговор против него не может что-либо изменить, но это лишь пока. Завтра картина будет совсем другой, и это замечают хоть мало-мальски подготовленные в политическом плане люди.
Поскольку авиняновцы и остальные изнутри видят, как низвергается Пашинян, они уже готовятся к его падению. Готовятся так, чтобы не остаться под руинами стремительно падающего рейтинга Пашиняна.