«ճանապարհային քարտեզի» 5 հիմնական սկզբունքները
Ինչպես տեղեկացնում է «Ռեգնում»-ը, հղում կատարելով թուրքական «Սաբահ» պարբերականին, Թուրքիայի ԱԳՆ բարձրաստիճան մի պաշտոնյա բացահայտել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանված «ճանապարհային քարտեզի» հիմնական սկզբունքները։ Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ՝ երկու երկրների հարաբերությունների նորմալացման նպատակով բազմաստիճան հանձնաժողովներ են ստեղծվելու։ Նախնական պայմանավորվածություններ են ձեքռբերվել 5 կետի վերաբերյալ.
1.      Հայաստանը պարտավորվում է վավերացնել  Կարսի պայմանագիրը
2.      Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կբացվեն սահմանները
3.      Կողմերը դիվանագիտական ներկայացուցչություններ կբացեն
4.      Կողմերի խորհրդարանները հավանություն կտան «Ճանապարհային քարտեզին»
5.      Կստեղծվի պատմաբանների հանձնաժողով
Թուրքական աղբյուրը նշում է նաև, որ կողմերի միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, և որ «Ճանապարհային քարտեզը» «դե ֆակտո» վերաբերվում է հենց այս խնդրին։
Պաշտոնապես «Ճանապարհային քարտեզը» կհրապարակվի մայիս ամսին, նույն աղբյուրի վրա հղում կատարելով՝ հայտնում է «Lenta. ru»-ն։

5 основных принципов «дорожной карты»
Как сообщает ИА Regnum, ссылаясь на турецкое издание «Sabah», один из высокопоставленных работников МИД Турции представил основные принципы «дорожной карты» разработанной Арменией и Турцией. Согласно тому же источнику, в целях нормализации отношений между двумя странами будут созданы разноуровенные комиссии.
Предварительные договоренности достигнуты по 5-ти пунктам:
• 1. Армения обязывается ратифицировать Карский договор.
• 2. Границы между Турцией и Арменией будут открыты.
• 3. Страны взаимно откроют свои дипломатические представительства.
• 4. «Дорожная карта» должна быть одобрена парламентами обоих государств.
• 5. Должна быть создана историческая комиссия.
Вместе с тем, согласно турецкому изданию, дорожная карта одновременно предусматривает, что меры по ее осуществлению «де-факто» связаны с решением карабахской проблемы.
Официально «Дорожная карта» будет опубликована в мае, со ссылкой на то же агентство сообщает Lenta. ru.