Մասնագետ. «Հայերը գինի խմող ազգից վերածվել են օղի խմող ազգի»
Լրագրողների հետ  հանդիպման ժամանակ Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը նշել  է, թե արդեն 4 տարի է, ինչ նոյեմբերի 7–ին իրենք նշում են գինու ազգային տոնը:
Բանն այն է, որ մինչև նոյեմբերի 7–ը բոլոր գինեգործների մոտ արդեն պատրաստ է առաջին գինին:
Ըստ  Ավագ Հարությունյանի՝ Հայաստանում կոնյակի արտադրությունը միշտ խանգարել է գինեգործությանը, բայց այս տարին գինեգործության համար նպաստավոր է եղել։
– Շուկայում ստեղծված նման աժիոտաժի պատճառն ԱՊՀ երկրներում գինու նկատմամբ 65%-ով պահանջարկի աճն է։ Կոնյակը միշտ խանգարել է գինեգործությանը, սակայն նրա նկատմամբ պահանջարկի անկումը, ճգնաժամի պատճառով, նպաստեց գինեգործության ընդլայնմանը և զարգացմանը: Արդյունքում առաջին անգամ գյուղացին սպիտակ խաղողը կարողացավ վաճառել նվազագույնը 135 դրամով, իսկ կարմիր խաղողը`170 դրամով: Սակայն նման տիպի աժիոտաժը նպաստեց նրան, որ խաղողը մթերվեց,–ասել է նա։
Հայաստանի գինեգործների միության նախագահի կարծիով` մյուս տարի գինու համար նախատեսված խաղողի գինն էլ ավելի բարձր կլինի, կթանկանա նաև գինին։
Ավագ Հարությունյանի խոսքերով՝ մենք կորցրել  ենք մեր  ավանդույթները։
–Հայաստանը կորցրել է իր ավանդույթները: Մենք գինի խմող ազգից վերածվել ենք օղի խմող ազգի: Օղին քաղաքական խնդիր է, գինին` մշակութային խնդիր, արվեստ,–ընդգծել է նա:
Ըստ նրա` ռուսները մեկ շնչի հաշվով տարեկան օգտագործում են 17 լիտր օղի, 10 լիտր գինի, հայերը` 15 լիտր օղի, 1,3 լիտր գինի, իսկ ֆրանսիացիները` 0,5 լիտր օղի, 48 լիտր գինի:

Аваг Арутюнян: «Из нации, предпочитающей пить вино, мы превратились в нацию, которая предпочитает пить водку»
Аваг Арутюнян: «Из нации, предпочитающей пить вино, мы превратились в нацию, которая предпочитает пить  водку»
На встрече с журналистами председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян отметил, что уже на протяжении  4 лет они отмечают 7 ноября как национальный праздник вина. Дело в том, что до 7 ноября  у виноделов уже бывает готово первое вино.
По словам Авага Арутюняна, производство коньяка в Армении всегда препятствовало виноделию, но этот год был благоприятным для виноделия.
«Причиной подобного ажиотажа, появившегося на рынке, является 65%-ый рост спроса на вино в странах СНГ. Производство коньяка всегда препятствовало производству вина, но из-за кризиса спад спроса на него способствовал развитию виноделия. В результате,  впервые крестьяне сумели продать белый виноград как минимум за 135 драмов, а красный – за 170. Такой ажиотаж, однако, способствовал тому, что виноград был распределен на заготовки», - отметил он.
По мнению Авага Арутюняна, цена на виноград, отложенный на производство вина на следующий год, повысится. Кроме того, по его словам, подорожает и вино.
Аваг Аруюнян заявил также, что армяне постепенно теряют свои традиции.
«Армения теряет свои традиции. Из нации, предпочитающей пить вино, мы превратились в нацию, которая предпочитает пить  водку», - заметил он.
Как отметил председатель Союза виноделов Армении, россияне в год употребляют 17 литров водки и 10 литров вина  на душу, армяне – 15 литров водки и 1,3 литра вина, а французы – 0,5 литра водки и 48 литров вина.