Քրդական «Դեմոկրատական միություն» կուսակցության առաջնորդը չի հրավիրվել Ժնևի բանակցություններին
Քրդական «Դեմոկրատական միություն» կուսակցության առաջնորդ Սալեհ Մուսլիմը հայտարարել է, որ Ժնևում Սիրիայի հարցով կայանալիք բանակցություններին մասնակցելու հրավեր չի ստացել։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
Մուսլիմը նաև նշել է, որ տեղյակ չէ՝ հրավիրվե՞լ են արդյոք կուսակցության այլ ներկայացուցիչներ։
«Իհարկե, մենք անկեղծորեն ցանկանում էինք միանալ այդ բանակցություններին»,–ասել է քուրդ գործիչը՝ հավելելով, որ եթե քրդական կուսակցության անդամները ներկա չլինեն, այդ բանակցությունները, ինչպես և նախորդները, որևէ արդյունք չեն տա։
Մուսլիմը նաև նկատել է՝ դա բացասական կանդրադառնա սիրիական հակամարտության քաղաքական կարգավորման վրա։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Թուրքիան սպառնացել է բոյկոտել սիրիական բանակցությունները, եթե դրանց հրավիրեն Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության ներկայացուցիչներին։

Лидер курдской партии «Демократический союз» не получил приглашения на переговоры в Женеве
Лидер сирийской курдской партии «Демократический союз» Салех Муслим заявил, что он не получал приглашения на международные переговоры по ситуации в Сирии, передает «Reuters».
Также он добавил, что ему неизвестно, приглашены ли на переговоры другие представители партии.
«Конечно, мы искренне хотели бы присоединиться к переговорам», – сказал он.
По его мнению, если члены курдской партии не будут присутствовать на переговорах, они, как и предыдущие, ни к чему не приведут. Он отметил, что тогда «некоторые стороны» также не были приглашены.
Кроме того, Муслим отметил, что отсутствие членов партии на встрече в Женеве плохо скажется на политическом решении конфликта.
Ранее стало известно, что Турция бойкотирует сирийские переговоры, если на них пригласят представителей партии «Демократический союз».