Թուրքիան սպառնացել է բոյկոտել սիրիական բանակցությունները
Թուրքիան կբոյկոտի հունվարի 29–ին Սիրիայի հարցով Ժնևում կայանալիք միջազգային բանակցությունները, եթե դրանց ներկա լինեն Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության ներկայացուցիչները։ «Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Շվեյցարիան ժամանման թույլտվություն է տվել ՄԱԿ–ի կողմից հրավիրված բոլոր պատվիրակություններին, այդ թվում՝ սիրիական չափավոր ընդդիմությանը։
Իսկ պաշտոնական Մոսկվային զարմացրել են միջսիրիական բանակցությունները բոյկոտելու մասին Անկարայի հայտարարությունները, երբ դրանց Թուրքիայի մասնակցության հարցը դիտարկված չէ։
«Չեմ հասկանում. Անկարան չի մասնակցում բանակցություններին, ինչպես Մոսկվան, Վաշինգտոնն ու Էր Ռիադը։ Դրա համար էլ դա նրան չի վերաբերում»,–ասել է ՌԴ նախագահի՝ Մերձավոր Արևելքի ու Աֆրիկայի երկրների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, փոխարտգործնախարար Միխայիլ Բոգդանովը։

Турция заявила о готовности бойкотировать переговоры по Сирии
Власти Турции выступили против участия в мирных переговорах по Сирии партии «Демократический союз» (PYD), которая исполняет функции временного правительства в сирийском Курдистане. Такое заявление сделал министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
Глава турецкой дипломатии пригрозил, что Анкара будет бойкотировать переговоры, если на них пригласят делегацию от PYD.
Напомним, что турецкие власти считают PYD террористической группировкой, полагая, что она является сирийским крылом запрещенной в Турции «Рабочей партии Курдистана».
Встреча по Сирии должна состояться 29 января в Женеве. Предполагалось, что переговоры начнутся раньше, однако их пришлось перенести на конец месяца, поскольку сирийское правительство не смогло найти компромисса с оппозицией по ряду вопросов.