Սիրիական ընդդիմությունը համաձայնել է մասնակցել Ժնևի բանակցություններին (տեսանյութ)
Սիրիական ընդդիմությունը համաձայնել է մասնակցել Սիրիայի հարցով Ժնևի բանակցություններին, որոնք նախօրեին մեկնարկել են ՄԱԿ–ի շտաբ–բնակարանում։ Այս մասին հայտնում է «rbc.ru»–ն՝ «Reuters»–ին հղումով։
Ապստամբների նեկայացուցիչների խոսքերով՝ իրենք համաձայնել են մասնակցել բանակցություններին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի զանգից և այն երաշխիքներից հետո, որ իրենց բոլոր պահանջներն իրագործվելու են։
Նշենք, որ հունվարի 28–ին բանակցությունների հարցով բարձրագույն կոմիտեի ղեկավար Ջորջ Սարբան հայտարարել էր, որ սիրիացի ապստամբները չեն ծրագրում մեկնել Ժնև, ինչն էլ փաստացի նշանակում է, որ բանակցություններ, որպես այդպիսիք, չեն կայանա։
Ժնևյան բանակցությունները, որոնք կարող են տևել կես տարի, առաջինն են լինելու սիրիական հնգամյա հակամարտության պատմության մեջ, որին, ՄԱԿ–ի տվյալներով, զոհ է դարձել ավելի քան 250 հազ մարդ։ Դրանց նպատակն է քաղաքացիական պատերազմի կասեցումն ու ճգնաժամի լուծումը, որը համակել է մերձավորարևելյան ողջ տարածաշրջանը։

Сирийская оппозиция согласилась принять участие в переговорах в Женеве (видео)
Высший комитет по переговорам (ВКП) сирийской оппозиции согласился принять участие в переговорах по урегулированию кризиса в Сирии, которые стартовали накануне в штаб-квартире ООН в Женеве. Об этом заявил пресс-секретарь ВКП, передает «Reuters».
Как отмечает агентство, повстанцы согласились приехать на переговоры после звонка от госсекретаря США Джона Керри, а также после получения гарантий того, что их требования будут выполнены.
28 января глава ВКП Джордж Сарба заявил, что сирийские повстанцы не планируют ехать в Женеву. Как он отмечал, оппозиция может поехать на переговоры лишь после того, как будут устранены препятствия для этого. Сарба подчеркнул, что отсутствие повстанцев на переговорах означает, что их, по сути, не будет.
Переговоры в Женеве должны стать первыми за пятилетнюю историю конфликта в Сирии, унесшего жизни, по данным ООН, более 250 тыс. человек.