ԱՄՆ-ում նախընտրական մրցավազքը նոր փուլ է մտնում (տեսանյութ)
Ուշագրավ իրավիճակ է ստեղծվել ԱՄՆ-ում սպասվող նախագահական ընտրություններից առաջ` նախընտրական մրցավազքի եզրափակիչ փուլերից մեկը հանդիսացող կուսակցական խորհրդակցությունների նախաշեմին:
Հարցումների տվյալների համաձայն` չնայած այն հանգամանքին, որ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է մասնակցել վերջին բանավեճին, շարունակում է պահպանել իր առաջնորդային դիրքերը` 5%-ով առաջանցնելով իր հիմնական մրցակցից` տեխասցի սենատոր Թեդ Քրուզից:
Ինչպես տեղեկացնում է «Вести.ru»-ն, Թրամփի «Ամերիկան կրկին հզոր կդարձնենք» կարգախոսը ստեղծագործաբար մշակել են Ավտոն քաղաքում բնակվող նրա կողմնակիցները:
Այսպես, օրինակ, սրճարաններից մեկի տերը խոստացել է ընտրաժողովի օրը «հզորացնել» ավանդական բուրգերը` պատրաստելով Թրամփբուրգեր։
Իսկ ահա դեմոկրատների ճամբարում Վերմոնտից ընտրված սենատոր Բերնի Սանդերսը կրնկակոխ հետևում է Հիլարի Քլինթոնին: Նշվում է, որ նրանց միջև տարբերությունը կազմում էընդամենը 8%, և նախկին պետքարտուղարը կարող է ոչ հաճելի իրավիճակի բախվել։

В США предвыборная гонка выходит на новый уровень
Интересная ситуация сложилась перед предстоящими в США президентскими выборами, накануне так называемых кокусов - партийных совещаний, являющихся первым зачетным этапом американского предвыборного марафона.
Как сообщает «Вести.ru», согласно результатам последних опросов миллиардер из Нью-Йорка Дональд Трамп, несмотря на отказ от участия в последних дебатах, сохраняет лидерство, опережая основного конкурента, сенатора из Техаса Теда Круза на 5 %. Предвыборный лозунг Трампа «Сделаем Америку снова великой» творчески переработали его сторонники из города Автон. Владелица небольшого кафе, пообещав сделать снова великой традиционную булку с котлетой в день кокусов, собирается угощать своих гостей «Трампбургерами».
Интригующая ситуация сложилась и в стане демократов. Так, сенатор от Вермонта Берни Сандер наступает на пятки Хилари Клинтон. Разрыв между ними сейчас 8%, и бывшая госсекретарь может столкнуться с неприятным сюрпризом.