15 875 043 ԱՄՆ դոլար՝ «Հեռուստամարաթոն–2009»–ին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա՝ 12-րդ հեռուստամարաթոնի ավարտից հետո Հիմնադրամը հայտարարել է 15 875 043 (տասնհինգ միլիոն ութ հարյուր յոթանասունհինգ հազար քառասուներեք) ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություն և նվիրատվության խոստման մասին:
Հիշեցնենք՝ նախորդ տարի  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հայտարարել էր, որ «Հեռուստամարաթոն 2008»-ն արձանագրել էր 35 մլն 9 հազ. 156 ԱՄՆ դոլարի կատարված և խոստացված նվիրատվություններ։
Հիմնադրամի տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ նշված էր, որ այս հեռուստամարաթոնն առայսօր տեղ գտած ամենաարդյունավետ մարաթոնն է և զգալիորեն գերազանցում է նախորդ տարիների ցուցանիշները:
Հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնի աշխատակից Արմեն Օհանյանը «7օր»-ի հետ զրույցում նշել է, որ դա վերաբերում է մարոթոնին նվիրաբերություն կատարած մասնակիցների թվին։
-Մեր նպատակն էր, որ համահայկական մարաթոն լինի, և բոլորը կարողանան մասնակցել։ Կարևոր չէ՝ մեկ միլիոն կնվիրաբերեն, մեկ միլիարդ, թե տասը միլիոն, կարևորը մասնակցությունն է։ Այդ առումով այս տարվանը ամենահաջողված մարաթոնն է,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե ինչով է պայմանվորված, որ նախորդ տարվա համեմատ այդքան քիչ գումար է հավաքվել, նա պատասխանել է, թե դա շատ պատճառներ ունի, հարկավոր է միայն վերլուծել։
-Օրինակ՝ դա պայմանավորված կարող է լինել ֆինանսական ճգնաժամով, այլ պատճառներով։ Եվ հետո չպետք է մոռանալ, որ  անցած տարի միայն 15 մլն դոլար  մեկ մարդ է նվիրբերել, և բնական է՝ մարդ ինչքան էլ հարուստ լինի, չի կարող ամեն տարի այդքան մեծ գումարներ հատակացնել։ Նույն մարդն այս տարի մեկ միլիոն դոլար է հատկացրել,-ասել է Արմեն Օհանյանը։

15 875 043 долларов США «Телемарафону-2009»
После окончания 12-го ежегодного телемарафона Всеармянского фонда «Айстан», состоявшегося накануне в Лос-Анджелесе, фонд объявил, что было пожертвовано или обещано пожертвовать около 16 млн. долларов США (15875043).
Как сообщает пресс-служба фонда, собранные средства будут направлены на реконструкцию социально-экономических инфраструктур (водопроводов, школ, дорог) карабахского города Шуши, тем самым будет положено начало его возрождению.
Напомним, что в результате телемарафона предыдущего года было собрано 35 млн. 9 тыс. 156 долларов США.
В распространенном фондом пресс-релизе было указано, что этот телемарафон самый результативный из всех проводившихся по сей день марафонов и значительно превосходит показатели предыдущих лет.
Сотрудник фонда по общественным связям Армен Оганян в беседе с «7or» сказал, что это относится к числу участников, пожертвовавших телемарафону.
«Нашей целью было, чтобы был всеармянский марафон и все могли бы участвовать. Неважно - выделят в качестве пожертвования один миллион, один миллиард, или десять миллионов, главное участие. В этом плане нынешний марафон был самым удавшимся», - сказал он.
На вопрос, а чем было обусловлено то, что по сравнению с прошлогодним марафоном была собрана такая маленькая сумма, он ответил, что есть  много причин, необходимо лишь их проанализировать.
«Например, это может быть вызвано финансовым кризисом, другими причинами. И потом не надо забывать, что в прошлом году лишь один человек выделил 15 млн. долларов, и естественно как бы человек ни был богатым, не может каждый год большие суммы предоставлять. Тот же самый человек в этом году выделил 1 млн. долларов», - сказал Армен Оганян.