Ասադի բանակը թուրքական սահմանին է սեղմել ԻՊ գրոհայիններին (տեսանյութ)
Սիրիայի կառավարական զորքերին հաջողվել է երկրի հյուսիսում արգելափակել ահաբեկչական խմբավորումների մատակարարման ուղիները։ Վերահսկողության տակ է վերցվել Հալեպից Թուրքիայի սահմանակից Աազազ տանող միջազգային մայրուղին, որտեղ տեղակայված է հակառակորդի թիկունքային հենակետը։
Այդ տարածաշրջանում սիրիական բանակին է դիմադրում «Ջեբհաթ աշ–Շամիա» կոալիցիան, որում ընդգրկված է իսլամականների ավելի քան 20 խմբավորում։ ТАСС–ի փոխանցմամբ՝ զինյալները շոշափելի կորուստներ են կրում։
Կառավարական զորքերը մոտեցել են շիական երկու քաղաքի՝ Նոբուլին և Էզ–Զահրային (Հալեպից 30 կմ հեռավորությամբ), որոնք շրջապատված էին գրոհայիններով։ Այսօր ծրագրվում է Հալեպից հյուսիս ընկած, ավելի քան 3 տարի շրջափակման մեջ գտնվող շիական շրջանների ազատագրումը։
Ինչպես հայտնում է «Վեստին», կառավարական զորքերի առաջխաղացումն ու ահաբեկիչների մատակարարման ուղիների փակումը բողոքի ալիք է առաջ բերել Ժնևի բանակցություններին մասնակցող ընդդիմության կողմից։ Վերջինի ներկայացուցիչ Ռիադ Նաասանը պահանջել է դադարեցնել Հալեպի ռազմական գործողությունները։
«Միջազգային հանրությունը պետք է շտապ միջամտի և դադարեցնի արյունահեղությունը Սիրիայում»,–ասել է սիրիացի ընդդիմադիրը։

Сирийская армия успешно развивает наступление к северу от Алеппо (видео)
Бойцы сирийской армии успешно развивают наступление к северу от города Алеппо. Об этом передает «ТАСС» со ссылкой на информационный портал «Сурия аль-Эн».
Войскам удалось перекрыть основные дороги, по которым идет снабжение бандформирований на севере Сирии.
Взята под контроль международная трасса, идущая от Алеппо к городу Аазаз на границе с Турцией, где находится тыловая база противника. Ранее были перекрыты шоссе через Анадан, Харейтан, Хайян и Маер. Наступление правительственной армии сопровождается мощными ударами артиллерии и авиации. Потери боевиков растут. Угроза продвижения войск к границе с Турцией вызвала панику в их рядах.
Сирийской армии противостоит в этом регионе коалиция «Джебхат аш-Шамия», в которую входят более 20 вооруженных группировок исламистов.