Ռուստամյանը «քաշեց» հին ընկերներին
Սերժ Սարգսյանի ու Հրանտ Մարգարյանի միջև տեղի ունեցող քաղաքական առևտուրը ՀՀԿ–ում միանշանակ չի ընդունվել, քանզի պարզ է, որ իշխանական լծակներից ՀՅԴ–ին փայ են տալիս ՀՀԿ–ի հաշվին։
Կառավարման, այսպես կոչված, խորհրդարանական համակարգին անցնելուց հետո ՀՀԿ–ում կորպորատիվ շահի գիտակցությունը բարձրացել է։ Զուգահեռաբար, ամրապնդվել է այն տեսակետը, որ շատ շուտով ոչ թե իրենք են կախված լինելու Ս. Սարգսյանի միանձնյա ու գիշերային որոշումներից, այլ Սարգսյանն է կախված լինելու ՀՀԿ–ից։
Ահա այս մթնոլորտում են ընթանում Սերժ Սարգսյանի ու Հրանտ Մարգարյանի հանդիպումները պաշտոնները բաշխելու շուրջ։
Ինչքան էլ ուրիշ անուններ դնեն, բոլորն էլ հասկանում են, որ գործարքն այդ պետք է ոչ թե ՀՀԿ–ին, այլ Սերժ Սարգսյանին, ով փորձում է ՀՅԴ–ի միջոցով Սփյուռքին ինչ–որ չափով կառավարել՝ դրանով իսկ ցույց տալով իր վախերը («Ֆուտբոլային» դիվանագիտության բուռն շրջանում Սփյուռքից ստացած հարվածները, փաստորեն, խոր հետք են թողել Սարգսյանի վրա)։
Բացի այդ՝ ՀՀԿ–ի հաշվին ՀՅԴ–ին իշխանական համակարգ մտցնելով՝ Սարգսյանը ցույց է տալիս, որ այնքան էլ ինքնավստահ չի զգում իրեն և ներքին կյանքում կարիք ունի նույնիսկ այնպիսի հեղինակազրկված կառույցի, ինչպիսին ՀՅԴ–ն է։
ՀՅԴ–ն որսացել է Սարգսյանի թույլ կողմն ու փորձում է առավելագույնը պոկել։ Մանր կոմերցիոն հարցերում հաջողակ Հրանտ Մարգարյանի գործին, սակայն, խփեց նրա հին ընկերը՝ Արմեն Ռուստամյանը, ով լրագրողների հետ զրույցում տաքացավ ու սկսեց «փչացնել» իշխանություններին՝ փորձելով «ինչ անում ենք՝ հանուն հայրենիքի ենք անում» դեմագոգիկ ձևակերպման միջոցով փրկել ՀՅԴ–ի դեմքը։
Իշխանությունների հեղինակազրկվածության մասին Ռուստամյանի արտահայտություններն, ըստ էության, փչացրեցին Սարգսյան–Մարգարյան բանակցությունները, որոնք ընթանում են ՀՀԿ–ականների դժգոհության համապատկերին։
Ռուստամյանի այդ ձևակերպումները հնարավորություն տվեցին ՀՀԿ–ականներին ճնշել Սարգսյանին, ով, փաստորեն, նույնպես անհարմար վիճակի մեջ հայտնվեց հեղինակազրկվածության մասին տրված գնահատականներից հետո։
Ըստ մեզ հասած տեղեկությունների՝ ՀՅԴ–ում պաշտոնի սպասողները ՀՀԿ–ականներից ոչ պակաս են կատաղած Ռուստամյանի վրա, ով, փաստորեն, քար է գցել իրենց բախտի վրա, քանզի պարզ է, որ նրա խոսքերից հետո Սարգսյանը Մարգարյանի հետ «բազառներում», «բարոյական վնասի հատուցման» հիմնավորմամբ, լրիվ իրավունք է ստանում «մի քանի զրո» պակաս գնահատել ՀՅԴ–ին, ինչի դեմ Հրանտ Մարգարյանը փաստարկ չի կարող ունենալ։
Մի խոսքով, Ռուստամյանը «քաշեց» իր հին ընկերներին։ Ճիշտ է, նա հետո փորձեց կմկմացող ձայնով հետ պտտեցնել սեփական մտքերը, բայց դե, պաշտոններ բաշխող գնացքն արդեն գնացել է՝ իր հետ տանելով ավելի քիչ ՀՅԴ–ական հաճախորդների, քան կցանկանար Հրանտ Մարգարյանը։
Ինչով էլ ավարտվի այս թամաշան, ակնհայտ է, որ «փչացան» թամաշայի բոլոր մասնակիցները և հատկապես ՀՀԿ–ն։ Թե դա ինչի կհանգեցնի, այլ խոսակցության թեմա է։

Рустамян подставил старых друзей
Развернувшийся между Сержем Саргсяном и Грантом Маргаряном политический торг был воспринят в РПА неоднозначно, так как понятно, что часть властных рычагов АРФД будет отдано за счет РПА.
После перехода на так называемую парламентскую систему правления в РПА повысилось осознание корпоративного интереса. Параллельно укрепилось мнение, что очень скоро не они будут зависеть от единоличных и ночных решений Саргсяна, а он сам будет зависеть от РПА.
В такой вот атмосфере и проходят встречи Сержа Саргсяна и Гранта Маргаряна вокруг распределения постов.
Как бы это сейчас ни называлось, всем понятно, что данная сделка нужна не РПА, а Сержу Саргсяну, который пытается посредством АРФД взять хотя бы частичное управление над Диаспорой, показывая тем самым свои страхи (фактически, полученные в бурный период «футбольной» дипломатии от Диаспоры удары оставили на Саргсяне неизгладимый след).
Кроме того, вводя АРФД во властную систему за счет РПА, Саргсян демонстрирует, что чувствует себя не столь уж уверенно, и во внутриполитической жизни нуждается даже в такой дискредитированной структуре, коей является АРФД.
АРФД уловила слабую сторону Саргсяна и пытается урвать по максимуму. Однако по делу удачливого в мелких коммерческих вопросах Гранта Маргаряна ударил его старый друг Армен Рустамян, который воспалился в беседе с журналистами и начал «портить» власти в попытке спасти лицо АРФД посредством демагогичной формулировки «всё, что нами делается, во имя родины».
По сути, высказывания Рустамяна о потерявшей свой авторитет власти дискредитировали также переговоры между Саргсяном и Маргаряном, идущие на фоне недовольства РПА-евцев.
Подобные формулировки Рустамяна дали республиканцам возможность надавить на Саргсяна, который после слов об опороченной власти, фактически, тоже оказался в неловком положении.
Согласно дошедшей до нас информации, ожидающие постов дашнакцаканы не меньше РПА-евцев обозлены на Рустамяна, который, по сути, играет с их будущим. Понятно ведь, что после его заявлений Саргсян получит в ходе торгов с Маргаряном полное право оценить АРФД на «несколько нулей меньше» – в рамках «возмещения морального ущерба», против чего Грант Маргарян не сможет привести никаких аргументов.
Словом, Рустамян подставил старых друзей. Правда, потом он попытался запинаясь прокрутить свои слова обратно, но поезд распределения постов уже ушел, увезя с собой меньшее количество дашнакских клиентов власти, чем хотел бы Грант Маргарян.
Чем бы ни завершилось это шоу, очевидно, что дискредитировались уже все его участники, в особенности РПА. К чему же это может привести, тема для отдельного разговора.