Խոդորկովսկու նկատմամբ Ինտերպոլի միջոցով միջազգային հետախուզում է հայտարարվել
Ռուսական նավթային ՅՈւԿՕՍ ընկերության նախկին ղեկավար Միխայիլ Խոդորկովսկու նկատմամբ Ինտերպոլի միջոցով միջազգային հետախուզում է հայտարարվել Նեֆտեյուգանսկի քաղաքապետ Վլադիմիր Պետուխովի սպանության գործով։ Այս մասին հայտնում է «Интерфакс»–ը՝ իր աղբյուրին հղումով։
«Ինտերպոլի և ՌԴ ազգային բյուրոն, հիմնվելով ՌԴ գլխավոր դատախազությունից ու ՔԿ–ից ստացած նյութերի վրա, Խոդորկովսկու նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել։ Համապատասխան որոշումն ուղարկվել է Լիոնում Ինտերպոլի կենտրոնական բյուրո»,–հայտնել է պարբերականի աղբյուրը։
Ավելի վաղ էլ հաղորդվել էր, որ Մոսկվայի քաղաքային դատարանն օրինական է համարել Խոդորկովսկուն ձերբակալելու որոշումը։

Ходорковский объявлен в международный розыск по линии Интерпола
Экс-глава ЮКОСа Михаил Ходорковский объявлен в международный розыск через Интерпол по делу об убийстве мэра Нефтеюганска Владимира Петухова, сообщил «Интерфаксу» в четверг источник, знакомый с ситуацией.
«Национальное бюро Интерпола в России на основании материалов, поступивших из Генеральной прокуратуры России и Следственного комитета РФ, объявило Ходорковского в международный розыск. Соответствующее решение направлено в центральное бюро Интерпола в Лионе», - сказал собеседник агентства.
По его словам, центральный офис Интерпола после рассмотрения соответствующего циркуляра из российского бюро этой международной полицейской организации должен включить экс-главу ЮКОСа в список разыскиваемых.