Թուրքիան «վիլկայի» մեջ է դնում Ադրբեջանին
Սիրիայում իրավիճակն այնքան է լարվել, որ սպասվում է ավելի մեծ բախում, որի մեջ կարող են ուղղակիորեն ներքաշվել արդեն գերտերությունները։
Թուրքիան ու Սաուդյան Արաբիան փորձում են ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիային զուգահեռ՝ մի նոր կոալիցիա հավաքել՝ սուննիական կոալիցիա։ Այսինքն՝ սիրիական պատերազմին փորձ է արվում տալ կրոնական տեսք, որպեսզի աշխարհի սուննիներին, այսպես ասած, լեգիտիմ ձևով Սիրիայում «սրբազան» պատերազմին մասնակցելու հիմքեր ներկայացնեն։
Անկարան իր գլխավորած հակաասադական ու նաև հակառուսական կոալիցիայի մեջ է ուզում մտցնել Ադրբեջանին։ Ալիևին առաջարկում են կողմնորոշվել և ընտրություն կատարել։
Այսպես, Ուկրաինա կատարած այցի ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, թե Հայաստանը Ռուսաստանի օգնությամբ է օկուպացրել Ադրբեջանի տարածքները։ Այդպիսով Անկարան ուզում է փչացնել ՌԴ–ի և Ադրբեջանի հարաբերությունները, ինչպես նաև ղարաբաղյան նոր լայնամասշտաբ պատերազմի դրդել Բաքվին, ինչից վերջինս ամեն կերպ խուսափում է, քանզի վստահ չէ իր ուժերին։
Բաքվում պաշտոնական մակարդակով դեռ չեն մեկնաբանել Դավութօղլուի այդ հայտարարությունը։ Բայց, թերևս, չեն էլ ուզում մեկնաբանել, քանզի չեն կարող։ Եթե հայտարարեն, որ համաձայն են Դավութօղլուի տեսակետի հետ, ապա Մոսկվայից միանշանակ բացասական արձագանք կստանան։ Եթե չհամաձայնեն, ապա կստացվի, որ պայթում է տարիներ շարունակ Բաքվի փչած այն քարոզչափուչիկը, թե, իբր, հայերը Ղարաբաղում հաղթանակ են տարել բացառապես ռուսների աջակցությամբ։
Ռուսների աջակցության մասին պատմությունը Ադրբեջանում հնարել են սեփական թուլությունը և պարտության բուն պատճառները թաքցնելու համար։
Իրականությունն այն է, որ ռազմի դաշտում հաղթանակ է ապահովել ՀՀ և ԼՂՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։ Այո՛, ռուսներն օգնել են մեզ զենքով (ՌԴ–ից զենք Ադրբեջանն էլ է ստացել) և Հայաստան Թուրքիայի ուղղակի ներխուժումը թույլ չտալով, բայց եթե մերոնք չկռվեին, ապա ոչ մի զենք ու այլ բան չէր օգնի։ Ադրբեջանում շատ լավ գիտեն, որ դա այդպես է, բայց հեքիաթներ են հորինում, որպեսզի իրենք իրենց համոզեն, որ հայերին պարտվել են ՌԴ–ի պատճառով, և հիմա էլ Կրեմլը չի թողնում, որպեսզի Ադրբեջանը հետ բերի Ղարաբաղը։
Վերադառնալով Դավութօղլուի հայտարարությանը՝ նկատենք, որ այն արվել է փետրվարի 18–ին Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի՝ Ադրբեջան այցելելուն ընդառաջ։ Դա նշանակում է, որ Անկարան ընտրել է Բաքվին «վիլկայի» մեջ դնելու մարտավարությունը։ Ալիևը, սակայն, ամեն կերպ փորձում է խուսափել Մոսկվայի ու Անկարայի արանքում հայտնվելու հեռանկարից, ինչպես նաև սուննի–շիական բախման կողմ դառնալուց, քանզի Ադրբեջանի ճնշող մեծամասնությունը շիաներ են, իսկ ահա քաղաքական վերնախավը՝ դեպի սուննիական Թուրքիա կողմնորոշվածներ։ Ինքը Ալիևը սուննի քուրդ է։
Այդ պայմաններում Ադրբեջանի նախագահին այլ բան չի մնում, քան մուլտիկուլտուրալիզմ խաղալն ու Թուրքիայի դրած «վիլկայից» ամեն կերպ դուրս պրծնելը։
Փետրվարի 18–ին կերևա, թե իրականում ինչքանով կկարողանա Ադրբեջանը դուրս մնալ իր համար անցանկալի թակարդից։

Турция берет Азербайджан в вилку
Ситуация в Сирии обострилась настолько, что ожидается более масштабное столкновение, в которое могут напрямую вовлечься уже сверхдержавы.
Турция и Саудовская Аравия пытаются, параллельно коалиции во главе с США, собрать свою собственную, суннитскую коалицию. То есть сирийской войне пытаются придать религиозный характер, чтобы дать суннитам всего мира «легитимные» основания участия в «священной» войне в Сирии.
Анкара хочет привлечь в возглавляемую ею антиасадовскую и антироссийскую коалицию Азербайджан. Алиеву предлагается определиться и сделать выбор.
Итак, в ходе визита в Украину премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу заявил, что Армения при помощи России оккупировала территории Азербайджана. Тем самым Анкара хочет испортить отношения РФ и Азербайджана, а также подтолкнуть Баку к новой широкомасштабной войне, которой последний избегает, не будучи уверен в своих силах.
В Баку на официальном уровне данное заявление Давутоглу пока не прокомментировали. Хотя, по-видимому, и не хотят этого делать, так как не могут. Если заявят, что согласны с мнением Давутоглу, то удостоятся однозначно негативной реакции со стороны Москвы. Если не согласятся, то получится, что подрывается раздувавшийся Баку на протяжении лет пропагандистский пузырь, согласно которому армяне победили в Карабахе исключительно с поддержки русских.
Историю с поддержкой русских в Азербайджане выдумали для сокрытия собственной слабости и реальных причин поражения.
Действительность в том, что победу на поле сражения обеспечило военно-политическое руководство РА и НКР. Да, русские помогали нам оружием (от РФ оружие получал и Азербайджан) и недопущением прямого вторжения Турции в Армению, но если бы наши не сражались, то никакое оружие и тому подобное нам бы не помогло. В Азербайджане прекрасно знают, что это так, но выдумывают сказки, чтобы убедить самих себя, что проиграли армянам из-за РФ и что вернуть Карабах Азербайджану не позволяет Кремль.
Возвращаясь к заявлению Давутоглу, заметим, что оно было сделано в преддверии визита президента Турции Эрдогана в Азербайджан 18 февраля. Это означает, что Анкара избрала тактику взятия Баку в вилку. Однако Алиев всячески избегает перспективы пребывания на меже конфронтации Москвы и Анкары, а также становления по одну из сторон суннито-шиитского противостояния, так как подавляющее большинство населения Азербайджана – шииты, а политическое руководство – ориентированные в сторону суннитской Турции. Сам Алиев – суннитский курд.
В этих условиях президенту Азербайджана не остается ничего другого, кроме как играть в мультикультуризм и всячески выворачиваться из поставленной Турцией вилки.