Գագիկ Մինասյանը ներկայացրել է 2011թ. ՀՀ բյուջեի նախագիծը
ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը «Դուպլեքս» ակումբում ներկայացրել է կառավարության կողմից ԱԺ ներկայացրած 2011թ. բյուջեի նախագիծը։
Նա նշել է, որ ազգային ժողովի նախագահն արդեն ստորագրել է ժամանակացույցը, որի համաձայն կսկսվեն բյուջեի քննարկումները։
Նրա խոսքերով, 2011թ. բյուջեն կունենա մոտ 1տրլն դրամ  ծախս, շուրջ 850մլրդ դրամ եկամուտ և 150մլրդ դրամ դիֆիցիտ, այսինքն 3,95% դիֆիցիտ ՀՆԱ-ի նկատմամբ։
Նա նշել է, որ շատ կարևոր է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ սա ծանր, ճգնաժամային 2009թ.-ից հետո երկրորդ բյուջեն է։ Եկող տարվա բյուջեի հատկություններից է դիֆիցիտի նվազեցումը։
-Առաջին անգամ մենք հասնում ենք նախաճգնաժամային 2008թ. ՀՆԱ-ի մակարդակին, դեռ մի բան էլ ավելի բարձր ցուցանիշներ  ենք ունենալու և նախատեսված է, որ եկող տարվա ՀՆԱ-ն պետք է կազմի 3,7տրլն դրամ։ Նախաճգնաժամային 2008թ. ՀՆԱ-ն կազմում էր 3,6տրլն դրամ,- ասել է Գագիկ ՄԻնասյանը և հավելել, որ 2011թ. ՀՆԱ-ի աճը նախատեսվում է 4,6%։ Նույնքան կկազմի նաև արդյունաբերության աճը։
Գ.Մինասյանն ընդգծել է նաև, որ այս տարվա ընթացքում արտահանումը երկու անգամ ավելի բարձր տեմպով է աճում, քան ներմուծումը և այդ դրական տենդենցը պահպանվելու է նաև եկող տարվա ընթացքում։
-Մարդկայնի կապիտալի ուղղվածության տոկոսը եղել ու մնում է շատ բարձր՝ 46% բյուջետային ծախսերից ուղղվելու է այս բնագավառին՝ առողջապահություն, գիտություն, մշակույթ, կրթություն, սոցիալական ոլորտ, հանգիստ, կրոն, սպորտ։ Բյուջեի շուրջ 20%-ը գնալու է պաշտպանության, անվտանգության խնդիրների ապահովմանը, շուրջ 15%-ը՝ տնտեսական բլոկի ֆինանսավորման խնդիրներին, 4,5%-ը՝ արտաքին պարտքի սպասարկմանը, 3,3%-ը՝ դոտացիաներին և 2,6%-ը կազմելու է պահուստային ֆոնդի գումարը,- ասել է Գագիկ Մինասյանը։
Այդուհանդերձ, նա նշել է, որ այս տարի ունենք բավական մեծ գնաճ, չնայած, որ վերջին ամսվա ցուցանիշները բավական հուսադրող են՝ սեպտեմբերին օգոստոսի նկատմամբ 0,2% գնանկում, որի շարունակական լինելու դեպքում տարվա վերջին կմոտանենք պետական բյուջեի օրենքով սահմանված ցուցանիշին՝ առավելագույնը 5,5%։
-Մենք կամաց դուրս ենք գալիս ճգնաժամի հետևանքներից և թևակոխում ենք կայուն զարգացման փուլ,- ընդգծել է նա։

Гагик Минасян представил проект бюджета РА на 2011 год
Депутат парламентской фракции РПА, председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян рассказал в клубе «Дуплекс» о проекте бюджета 2011г., представленного Национальному собранию правительством.
Он отметил, что председатель НС уже подписал график, согласно которому начнутся обсуждения бюджета.
По его словам, расходная часть бюджета 2011г. составит около 1 трлн. драм, доходная - 850 млрд. драм, а дефицит - 150 млрд. драм или 3,95% от ВВП.
Он отметил, что очень важно учитывать то обстоятельство, что это второй бюджет после тяжелого, кризисного 2009-го. Особенностью бюджета следующего года является сокращение дефицита.
«Первый раз мы достигаем уровня ВВП докризисного 2008г. и даже немного превышаем его. Предусмотрено, что ВВП следующего года должен составить 3,7 трлн драм. ВВП докризисного 2008г. составлял 3,6 трлн», - сказал Гагик Минасян и добавил, что в 2011г предусматривается 4,6% рост ВВП. Столько же, по его словам,  составит и рост промышленности.
Г. Минасян подчеркнул также, что темпы роста экспорта в этом году в два раза выше, чем импорта, и эта положительная тенденция сохранится также и в следующем году.
«Процент социальной направленности капитала был и остается очень высоким: 46% от бюджетных расходов будет направлено в эту сферу (здравоохранение, наука, культура, образование, социальная сфера, отдых, религия, спорт и др.). Около 20% бюджета пойдет на обеспечение проблем обороны, безопасности, около 15% - на проблемы финансирования экономического блока, 3,3% - на дотации и 2,6% составит сумма резервного фонда», - сказал Гагик Минасян.
Вместе с тем, он отметил, что в этом году у нас достаточно высокий уровень инфляции, несмотря на то, что показатели последнего месяца достаточно обнадеживают: в сентябре по сравнению с августом был зафиксирован 0,2%-й спад цен. По словам Г. Минасяна, если этот показатель будет продолжительным, то к концу года мы приблизимся к показателю в 5,5 %, который установлен законом о госбюджете.
«Мы потихоньку избавляемся от последствий кризиса и переходим в этап стабильного развития», - подчеркнул он.