Օբաման հավանություն է տվել Հյուսիսային Կորեայի դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառմանը
Հյուսիսային Կորեայի կողմից բալիստիկ հրթիռի արձակմանն ի պատասխան՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ԿԺԴՀ-ի դեմ պատժամիջոցների խստացման մասին օրենք է ստորագրել, որին հավանություն է տվել Կոնգրեսը: Այս մասին տեղեկացնում է «LifeNews»-ը:
Նոր փաստաթղթի համաձայն՝ ԱՄՆ իշխանությունները պատժամիջոցներ են կիրառելու ԿԺԴՀ-ին ֆինանսական, տեխնոլոգիական, ռազմական կամ որևէ այլ նյութական օգնություն տրամադրող բոլոր անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ: Բացի այդ, օրենքը տարածվելու է նաև այն մարդկանց կամ կազմակերպությունների վրա, որոնք որևէ կերպ աջակցում են երկրում խոսքի ազատության և մարդու իրավունքների խախտմանը:
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 8-ին ԿԺԴՀ-ն հրթիռի միջոցով արբանյակ ուղարկեց տիեզերք։ Միջազգային հանրությունը դատապարտեց Հյուսիսային Կորեայի այդ քայլը՝ մտահոգություն հայտնելով, որ հրթռրը կարող է միջուկային մարտագլխիկի կրիչ հանդիսանալ:

Барак Обама одобрил ужесточение санкций в отношении КНДР
Президент США Барак Обама подписал закон об ужесточении санкций против КНДР, одобренный американским Конгрессом. Об этом сообщает «LifeNews».
Согласно документу, власти США должны будут вводить санкции в отношении всех лиц и организаций, которые будут замечены в оказании финансовой, технологической, военной и материальной помощи КНДР. Коснётся документ и причастных к нарушению прав человека и свободы слова в этой стране.
Напомним, что 8 февраля Пхеньян официально объявил об успешном выводе на орбиту искусственного спутника Земли, в связи с чем многие страны выразили обеспокоенность тем фактом, что ракета-носитель может быть использована с целью доставки к месту назначения ядерного заряда.