ԱՄՆ-ը պատրաստվում է հավելյալ ճնշումներ գործադրել Ռուսաստանի վրա
ԱՄՆ ռազմական պաշտոնյաները կասկածում են, որ Ռուսաստանը կպահպանի հրադադարը Սիրիայում, այդ իսկ պատճառով մտադիր են ՌԴ իշխանությունների նկատմամբ հավելյալ ճնշման նախագիծ մշակել: Այս մասին հայտնում է «The Wall Street Journal»-ը՝ բարձրաստիճան պաշտոնյային հղումով:
Ըստ աղբյուրի՝ ԿՀՎ-ի և Պենտագոնի ղեկավարներ Ջոն Բրենանը և Էշթոն Քարթերը, ինչպես նաև շտաբների ղեկավարների կոմիտեի նախագահ Ջոզեֆ Դանֆորդը հանդիպումների ժամանակ կտրուկ հայտարարություններով են հանդես եկել՝ կոչ անելով նոր միջոցներ կիրառել՝ պաշտոնական Մոսկվայի համար նոր բարդություններ ստեղծելով:
Պարբերականը նկատում է, որ Ռուսաստանի գործողությունների հանդեպ բացասական վերաբերմունքի աճը կարող է ստիպել Բարաք Օբամային Մոսկվայի հանդեպ ավելի կոշտ միջոցներ ձեռնարկել:
Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիին մոտ աղբյուրը հայտնել է, որ հրադադարի պահպանման ռեժիմը Սիրիայում հնարավորություն կտա հասկանալ՝ արդյոք արժե՞ վստահել ռուսաստանյան իշխանություններին:

США собираются оказать дополнительное давление на Россию
Военные высокопоставленные чиновники США выразили сомнения относительно того, что Россия будет исполнять условия перемирия в Сирии, и намерены подготовить план по увеличению давления на власти РФ. Об этом сообщает «The Wall Street Journal» со ссылкой на представителя американской администрации.
Согласно источнику, главы ЦРУ и Пентагона Джон Бреннан и Эштон Картер, а также и руководитель комитета начальников штабов Джозеф Данфорд во время встреч высказывались в довольно резкой форме, призывая ввести новые меры для создания проблем официальной Москве.
Кроме того, отмечается, что рост негативного отношения к действиям России в администрации США может заставить Барака Обаму принять более решительные действия в отношении Москвы.
Помимо этого, близкий к госсекретарю США Джону Керри источник сообщил, что соглашение о прекращение огня в Сирии даст понять, можно ли доверять российским властям.