Զեկույց. «ԻՊ–ն պայթուցիկ սարքերի համար անհրաժեշտ նյութերի մեծ մասը գնում է Թուրքիայից»
Բրիտանական «Conflict Armament Research» ընկերությունը զեկույց է հրապարակել, որում ներկայացված են փաստեր այն մասին, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը ռումբեր պատրաստելու համար անհրաժեշտ նյութերի մեծ մասը գնում է Թուրքիայից և Իրաքից: Այս մասին տեղեկացնում է «Associated Press»-ը:
«Իսլամական պետության» ահաբեկիչների կողմից օգտագործված պայթուցիկ սարքերի մասերը հավաքվել են Իրաքի Քիրքուք, Մոսուլ, Տիկրիթ շրջաններից, ինչպես նաև սիրիական Քոբանի քաղաքի մոտակայքից:
«Քանի որ բաղադրիչներից շատերն օգտագործվում են քաղաքացիական նպատակներով, օրինակ՝ հանքարդյունաբերության մեջ պայթեցման աշխատանքներ իրականացնելու համար, արտադրողները կարող են նույնիսկ չիմանալ, որ նյութերը հայտնվելու են ահաբեկիչների ձեռքում», - ասված է զեկույցում:
Կազմակերպության գործադիր տնօրեն Ջեյմս Բևանը հայտնել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները հրաժարվել են համագործակցությունից, այդ իսկ պատճառով զեկույցում արտացոլված չէ՝ որքան արդյունավետ է պաշտոնական Անկարան վերահսկում պայթուցիկ սարքերի բաղադրիչների առաքումը:

Доклад: «ИГ покупает большую часть компонентов взрывных устройств из Турции»
Британская организация «Conflict Armament Research» опубликовала доклад, в котором говорится, что террористы группировки «Исламское государство» покупают большую часть компонентов бомб в Турции и Ираке.
Подвергнутые анализу для идентификации использовавшиеся боевиками компоненты взрывных устройств были собраны в районах боевых действий в Ираке у городов Киркук, Мосул и Тикрит, а также у сирийского города Кобани.
«Так как многие компоненты используются в гражданских целях, таких как, например, горно-подрывные работы, производители могут и не знать о том, что они попадают в руки террористов», - цитирует выдержку из доклада «Associated Press».
Исполнительный директор организации Джеймс Беван сообщил, что турецкое правительство отказалось сотрудничать с его организацией в процессе изучения проблемы, вследствие чего в исследовании нет данных о том, насколько эффективно Анкара контролирует поставки компонентов взрывных устройств.