Հոկտեմբերի 10–ին կնշենք Երևանի 2792–ամյակը
Մ.թ.ա. 782թ. Արգիշտի թագավորը հիմնադրեց Էրեբունի ամրոցը։ Քաղաքի տարածքում գտնվող այդ ամրոցի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված սեպագիր մի արձանագրություն վկայում է. «Ես՝ Արգիշտիս, Մենուայի որդին, այս հոյակապ ամրոցը կառուցեցի և անվանեցի Էրեբունի ի փառս Բիայնիլիի և ի սարսափ թշնամիների»:
Քաղաքի ծննդյան մասին վկայող այս սեպագիր արձանագրությունն այժմ պահպանվում է «Էրեբունի» թանգարանում:
«ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածին համապատասխան՝ ՀՀ կառավարության 23.06.2005թ. թիվ 822-Ն որոշմամբ հոկտեմբերի երկրորդ շաբաթ օրը նշվում է որպես Երևանի օր:
Երևանի քաղաքապետարանը Էրեբունի-Երևանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ բազմաթիվ տոնակատարություններ և շքեղ հրավառություն է կազմակերպել։

10 октября в Армении отметят 2792-летие Еревана
В 782 году до н. э. царём Урарту Аргишти I. в качестве опорного пункта для закрепления урартов в Араратской долине была основана крепость Эребуни. Найденная при раскопках крепости надпись гласит: «Величием бога Халди Аргишти, сын Менуа, эту могущественную крепость построил; установил её имя Эребуни для могущества страны Биайни и для устрашения вражеских стран». Все эти клинописи и другие артефакты древней истории Еревана хранятся в музее «Эребуни».
В соответствии с 18-ой статьей закона РА «О праздниках и памятных днях» и согласно решению 822- Ն от 23.06.2005г., вторая суббота октября отмечается как день Еревана.
Мэрия Еревана в связи с днем рождения Эребуни-Еревана организует многочисленные празднества и роскошный салют.