Ս. Սուրենյանց. «Չէի ասի, որ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջարկին հակադրվում է»
ՀԱԿ ակտվի ժողովում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթին տարբեր գնահատականներ տրվեցին։ Մասնավորապես ասվում էր, որ  դա իշխանություններին արված համգործակցության առաջարկ էր։ «7օր»-ի այն հարցին, թե այս համատեքստում ինչպես եք գնահատում ՀՀԿ համագումարում Սերժ Սարգսյանի ելույթը, «Հանրապետություն» կուսակցության քարտուղար Սուրեն Սուրենյանցը պատասխանել է.
-Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հստակ առաջարկ է արել, որն ուղղված է նրան, որ իշխանությունները ներքին համակարգային բարեփոխումներ իրականացնեն երկրի ներսում։ Չէի ասի, որ Սերժ Սարգսյանի ելույթն այդ առաջարկին հակադրվում է։ Առայժմ իշխանության կողմից չեմ տեսնում կոնկրետ գործողություններ, որոնք Հայաստանում կբերեն հասարակական համաձայնության կայացման։ Այ եթե Սերժ Սարգսյանի ելույթին հետևեն կոնկրետ գործողություններ, իսկապես Հայաստանում ձևավորվի մրցակցային միջավայր և ժողովրդավարական ինստիտուտներ, ես կհամարեմ, որ իշխանությունն ինչ-որ ձևով արձագանքել է հասարակությունից եկող, նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթից եկող ազդակներին։ Սակայն հասարակական համաձայնության կայացման համար առաջին հերթին պետք է, որ փակվի մարտի 1-ի էջը ։

С. Суренянц: «Не сказал бы, что выступление Сержа Саргсяна противопоставляется предложению Левона Тер-Петросяна»
Выступлению Левона Тер-Петросяна на собрании актива АНК были даны различные оценки. В частности говорилось, что это было предложением сотрудничества властям. На вопрос «7or» о том, как в этом контексте он оценивает выступление Сержа Саргсяна на съезде РПА, пресс-секретарь партии «Республика» Сурен Суренянц ответил:
«Левон Тер-Петросян сделал конкретное предложение, которое направлено на то, чтобы власти осуществили внутри страны внутренние системные реформы. Не сказал бы, что выступление Сержа Саргсяна противопоставляется этому предложению. Пока я не вижу конкретных действий со стороны властей, которые привели бы к установлению общественного согласия в Армении. Вот если за выступлением Сержа Саргсяна последуют конкретные действия, в Армении действительно сформируется конкурентоспособная среда и демократические институты, то буду считать, что власть  каким-то образом отреагировала на сигналы, исходящие от общества, а также из выступления Левона Тер-Петросяна. Однако для установления общественного согласия в первую очередь нужно, чтобы закрылась страница 1-го марта».