1988–2009թթ. ՀՀ քաղաքացիների շրջանում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 796 դեպք
1988-ից մինչև 2009թ. հոկտեմբերի 31-ը ՀՀ քաղաքացիների շրջանում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 796 դեպք։ Հիվանդների ընդհանուր կազմում գերակշռում են արական սեռի ներկայացուցիչները՝ 582 մարդ (73,1 %)։ Իգական սեռի ներկայացուցիչների մոտ արձանագրվել է վարակի 214 դեպք (26,9 %)։ ՄԻԱՎ վարակի 16 դեպք (2 %) է գրանցվել երեխաների մոտ։
Վարակվածների շուրջ 59,3 %-ը 25-39 տարիքային խմբում է։
Ըստ  ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի տվյալների՝ ՀՀ-ում ՄԻԱՎ վարակի փոխանցման հիմնական ուղիները հետերոսեքսուալ և թմրամիջոցների ներարկային օգտագործման միջոցով վարակումն է, առաջին ճանապարհով՝ 49,5 %, թմրամիջոցների ներարկային օգտագործման ճանապարհով՝ 41,5%։
ՄԻԱՎ վարակի դեպքերի առավելագույն թիվն արձանագրվել է մայրաքաղաք Երևանում՝ 350 դեպք, որը կազմում է բոլոր գրանցված դեպքերի 44%-ը, երկրորդ տեղում Շիրակի և Լոռու մարզերն են՝ 10,2%:
Իրավիճակի գնահատումը վկայում է, որ հաշվարկային տվյալներով հանրապետությունում կա 2300 ՄԻԱՎ վարակ ունեցող մարդ:

За 1988-2009гг. зафиксировано 796 случаев ВИЧ-инфекции среди граждан РА
С 1988г. по 31 октября 2009г. зафиксировано 796 случаев ВИЧ-инфекции среди граждан РА. В общем числе больных преобладают представители мужского пола – 582 человека (73,1%), Среди представителей женского пола зафиксированы 214 случаев (26,9%). 16 случаев (2%) зафиксировано у детей.
Около 59,3% инфицированных относятся к возрастной группе от 25 до 39 лет.
Согласно данным Республиканского центра по профилактике СПИД основными путями передачи ВИЧ-инфекции в РА являются гетеросексуальные отношения (49,5%) и употребление наркотиков посредством инъекции (41,5%).
Оценка ситуации показывает, что по данным подсчетов в республике проживают 2300 ВИЧ-инфицированных  людей.